Pyrimethamine'in (Daraprim) insan kromozomları üzerine etkisi
  1. Tez No: 60499
  2. Yazar: ÜNAL EGELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET SİVAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
- 63 - ÖZET Bu çalışmada Toxoplasmosis- tedavisinde kullanılan ve bir folik asit antagonist! olan Pyrimethamine' in (Daraprim) insan kromozomları üzerine mutaj enik. etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla I. Grupta 21, II. Grupta 10 vaka olmak üzere top-:- lam 31 vaka incelenmiştir. I. Grup vakalarımızda Pyrimethamine direkt olarak altı ayrı dozda (0.05, 0.1, 0.2, 0.4, 0.8 ve 1.6 mg/ml) peri- ferik kan lenfosit, kültürlerine ilave edilmiş, fakat 1.6 mg/ml 'lik dozda üreme sağlanamamıştır. Bu farklı dozların kontrol gruplarıyla ve kendi aralarında karşılaştırılması sonucu doz artışına paralel olarak mitotik indeks değerlerinin düştüğü, kırık ve gap oranının ise anlamlı derecede arttığı saptanmıştır. Asentrik fragman oranında ise düzenli bir artış kaydedilememiştir. II. Grupta Toxoplasmosis testleri müsbet çıkmış hastalarımı zın Pyrimethamine ile tedavi edilmeden önce ve tedavi edildikten sonraki gap ve kırık oranları karşılaştırılmış, tedaviden sonraki gap ve kırık oranlarının anlamlı bir şekilde arttığı gözlenmiştir. Fakat bu anlamlılığın tedavi esnasında Folbiol kullanmayan iki hasta dan kaynaklandığı dikkati çekmiştir. özet olarak bu araştırmada Pyrimethamine ' in insan kromozomla rı üzerine mutaj enik etkisinin olduğu, kırık ve gap şeklinde yapısal kromozom kusurları oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
64 - SUMMARY In this study the mutagenic effect of Pyrimethamine (Daraprim) which is used in the treatment of Toxoplasmosis and is a folic acid antagonist on human chromosomos has been investigated. For this purpose 21 cases in group I, and 10 cases in group II, totaly 31 cases have been examined. In group I Pyrimethamine was added in six different doses (0.05, 0.1, 0.2, 0.4, 0.8 and 1.6 mg/ml) directly to the lymphocyte culture but with a dose of 1.6 mg/ml no proliferation could be achieved. When these different doses were compared with the control groups and with each other, it was observed that the mitotic index volues decrased in parallel to the increase in dose, and that the break and gap ratio increased significantly. No orderly increase in acentric fragment ratio could be detected. In the II group the break and gap ratios before and after the Pyrimethamine treatment of patients who had been found to be positive for Toxoplasmosis were observed. It was detected that the gap and break ratios after the treatment increased significantly. But it athacted attantion that this significance was caused by two patientos who had recaived Folbiol during the treatment. To summarize in this study it was detected that Pyrimethamine has a mutagenic effect on human chromosomes leading to chromosomal defects in form of breaks and gaps.