Sağlık hizmet kalitesinin değerlendirilmesi: Hizmeti sunanlar ve alanlar
Evaluation of health care quality: Care givers and recievers
- Tez No: 452602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu araştırmada bir devlet hastanesinde sunulan sağlık hizmetinin kalite-sinin hizmeti sunan ve alan taraflarca değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini T.C.Sağlık Bakanlığı Turgutlu Devlet Hastanesi'nde 15 Haziran-15 Eylül 2014 tarihleri arasında 232 hizmet sunan (hemşire, ebe) ve 248 hizmet alan (yatarak tedavi gören hastalar) oluşturdu. Araştırmanın verileri“Hizmet Sunanların Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Hizmet Alanların Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Hizmet Kalitesi SERVQUAL Ölçeği”ile toplandı. Araştırma analizleri SPSS 15.0 istatistik analiz programı ile tanımlayıcı istatistikler için sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, bağımsız değişkenlere göre SERVQUAL ölçeği puan ortalamalarının karşılaştırılma-sında bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi, ileri analiz olarak Posthoc Tukeys HSD analizi, Kruskall Wallis analizi kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Hizmet sunanların ağırlıklı SERVQUAL puanı -0,55±0,59 olup, en yüksek düzeyde algıladıkları hizmet kalitesi“empati”alt boyutu iken, en düşük düzeyde algıladıkları hizmet kalitesi“güvenilirlik”alt boyutudur.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was aimed to evaluate the quality of health care by both the care-givers and the care-recievers in a government hospital. Methods: This is both a research and a cross-sectional study, demonstrated in Turgutlu Government Hopsital between June 15- October 15 2014 for both care givers ( 232 nurses and midwives) and patients ( 248 hospitalized patients ). The data were collected with 'Care-givers Introductory Information Forms', 'Care-recievers Introductory Forms' and 'Quality of Care SERVQUAL Scales' the data were analysed with SPSS 15.0 Statistical Progamme, for the descriptive statistics numerical, percentage, mean and Standard deviation were calculated and for the independent data SERVQUAL Scale, scores comparision was made by T test, one way variant analysis, further analysis Posthoc Tukeys HSD analysis , Kruskall Wallis analysis were used . Findings: Nominal SERVQUAL points for the care-givers are -0,55±0,59, the highest perception for quality of care was empathy and the least was reliability.