Uluslararası spor organizasyonlarında görev alan gönüllülerin motivasyon nedenlerinin incelenmesi: İşitme engelliler olimpiyat oyunları örneği
Examining the motivational factors of volunteers taking part at international sports organizations: The case of the deaf olympic games
  1. Tez No: 802799
  2. Yazar: CEYHUN ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCAHİT FİŞNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Gönüllü bireyler, emeklerini, zamanlarını maddi karşılık beklemeksizin organizasyonların faydasına sunmaktadır. Gönüllü bireyler için çağa uygun insan kaynakları uygulamalarının geliştirilebilmesi gerekmektedir. Bunun yapılabilmesi için de gönüllülerin neden spor organizasyonlarında görev aldıklarının ve onları motive eden nedenlerin anlaşılması önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı; uluslararası spor organizasyonlarında görev alan spor gönüllülerinin gönüllülük motivasyon nedenlerinin incelenmesidir. Bu çalışmada nicel araştırma yaklaşımına dayalı olarak“ilişkisel tarama”modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 18 Temmuz– 30 Temmuz 2017 tarihleri arasında Samsun'da düzenlenen 2017 Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları'nda görev yapan gönüllüler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise evren içerisinden çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 461 katılımcı oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak orijinal formu Bang ve ark., (2009) tarafından geliştirilen ve Fişne ve Karagöz (2016) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan Uluslararası Spor Organizasyonları İçin Gönüllü Motivasyonları Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama aracı, araştırmanın çalışma grubuna Google Forms platformunda çevrimiçi (online) anket yoluyla uygulanmış ve araştırmanın verileri elde edilmiştir. Araştırmanın verilerinin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma gibi betimsel istatistiklerle birlikte frekans ve yüzde tabloları kullanılmıştır. Araştırmada iki grup ortalamasının karşılaştırıldığı durumlarda bağımsız gruplar t testi, üç ya da daha fazla grubun ortalamalarının karşılaştırıldığı durumlarda ise tek yönlü varyans analizi (Oneway ANOVA) yöntemi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, uluslararası spor organizasyonları gönüllülerinin motivasyon ortalamasının yüksek (=5,83) olduğunu göstermektedir. Yine araştırmanın bulgularına göre, araştırmaya katılan uluslararası spor organizasyonları gönüllülerinin genel motivasyon ortalama puanları katılımcıların cinsiyetine, yaşına, medeni durumuna, eğitim durumuna ve lisanslı olarak spor yapıp yapmama durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Ancak gönüllülerin genel motivasyon ortalama puanlarının katılımcıların daha önce bir spor organizasyonunda ve daha önce bir spor organizasyonu dışında gönüllülük yapıp yapmama durumuna göre anlamlı bir farklılık gösterdiği, daha önce bir spor organizasyonunda gönüllülük yapan gönüllülerin genel motivasyon ortalama puanlarının daha önce bir spor organizasyonunda gönüllülük yapmayan gönüllülere göre daha yüksek olduğu, yine aynı şekilde daha önce bir spor organizasyonu dışında gönüllülük yapan gönüllülerin genel motivasyon ortalama puanlarının daha önce bir spor organizasyonu dışında gönüllülük yapmayan gönüllülere göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Bu çalışma, ülkemizde ilk defa düzenlenen Dünya İşitme Engelliler Olimpiyatlarında görev alan gönüllülerin motivasyon nedenlerini incelemesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Volunteers offer their efforts and time to the benefit of organizations without expecting financial return. It is necessary to develop modern human resources practices for volunteers. In order to do this, it is important to understand why volunteer stake part in sports organizations and the reasons that motivate them. The aim of this study is to examine the reasons for volunteering motivation of sports volunteers working in international sports organizations. In this study, the“relational screening”model was used based on the quantitative research approach. The universe of there search consists of volunteers who took part in the 2017 Summer Deaf Olympic Games held in Samsun between 18 Jul – 30 Jul 2017. The sample of the study consisted of 461 participants from the universe who voluntarily agreed to participate in the study. As a data collection tool, Volunteer Motivation Scale for International Sports Organizations, developed by Bang et al. (2009) and adapted into Turkish by Fişne and Karagöz (2016) was used. The data collection tool of there search was applied to the study group of there search via an online question naire on the Google Forms platform and the data of there search were obtained. In the analysis of the data of the study, descriptive statistics such as arithmetic mean and Standard deviation, as well as frequency and percentage tables were used. In the study, independent groups t-test was used when the means of two groups were compared, and one-way analysis of variance (Oneway ANOVA) method was used when the means of three or more groups were compared. Research findings show that the motivation average of the volunteers of international sports organizations is high (X ̅=5.83). Again, according to the findings of there search, the general motivation average scores of the volunteers of the international sportsor ganizations participating in there search do not show a significant difference according to the gender, age, marital status, education level, and whether they do sports under licenseor not. However, the general motivation average scores of the volunteers showed a significant difference according to whether the participants volunteered in a sports organization beforeor not, and that the general motivation average scores of the volunteers who volunteered in a sports organization before were compared to the volunteers who did not volunteer in a sports organization before. In the sameway, it is seen that the general motivation average scores of the volunteers who have volunteere do utside of a sports organization are higher than the volunteers who have not volunteered outside of a sports organization before. This study is important in terms of examining the motivation reasons of the volunteers who took part in the World Deaf Olympics, which washeld for the first time in our country.