8 haftalık core antrenmanlarının eskrim yapan genç kadın sporcuların fiziksel paremetreleri üzerine etkisi
The effect of 8 weeks of core training on the physical parameters of young women fencing
- Tez No: 799073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kılıç kullanımı ve öğretimi, M.Ö 2000 yıllarına dayanmaktadır. Kökeni ortaçağ şövalyelerinin düellolarına dayanan eskrimin temelleri Avrupa'da atılmıştır. İlk kez 1896 yılında, modern olimpiyatlarda yerini alan eskrim, belirli kurallar çerçevesinde yapılan, kesici, delici özelliği bulunmayan silahlarla yapılan, saldırı ve savunmaya dayanan bir spordur. Yapılan bu çalışmada ''8 haftalık core antrenmanlarının eskrim yapan genç kadın sporcuların fiziksel parametrelerine etkisi'' olup olmadığı incelenmiştir. Çalışmanın evreni, düzenli antrenman geçmişi bulunan, yaş ortalamaları 14.60±0.83 yıl olan, genç kadın eskrim sporcularından oluşmaktadır. Araştırmaya 15 deney, 15 kontrol grubu olmak üzere 30 gönüllü eskrim sporcusu katılmıştır. Araştırmanın deney grubunu Samsun ilinde yaşayan, Atakum Sporcu Fabrikasında eskrim eğitimi alan, lisanslı, müsabık, 15 eskrim sporcusu, kontrol grubunu ise Antalya ilindeki eskrim gelişim kampına katılan, lisanslı, müsabık 15 eskrim sporcusu oluşturmaktadır. Deney ve kontrol grubunun antropometrik ölçümleri alındıktan sonra, sporculara, esneklik, dikey sıçrama, sürat, çeviklik, denge, el pençe kuvvet ön testi uygulanmıştır. Deney grubuna, tablo 3.2.'de planlanan, 8 haftalık core antrenmanı uygulanmış, kontrol grubu ise kendi teknik antrenmanlarına devam etmiştir. 8 haftalık çalışma neticesinde, her iki grubun antropometrik ölçümlerinden sonra, son test olarak, esneklik, dikey sıçrama, sürat, çeviklik, denge, el pençe kuvvet testi tekrar uygulanmıştır. Örneklemden elde edilen verilerin ön test ve son test sonuçları bağımlı-bağımsız gruplar için, Paired-Simple T-Testi ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use and teaching of the sword dates back to 2000 BC. Fencing, which has its origins in the duels of medieval knights, was founded in Europe. Fencing, which took its place in the modern Olympics for the first time in 1896, is a sport based on attack and defense, performed with weapons that do not have sharp or penetrating features, within the framework of certain rules. In this study, it was investigated whether“8-week core training has an effect on the physical parameters of young female fencing athletes”. The universe of the study consists of young female fencing athletes with a regular training history, with a mean age of 14.60±0.83 years. A total of 30 volunteer fencing athletes, 15 of which were in the experimental group and 15 in the control group, participated in the study. The experimental group of the research consists of 15 licensed, contestant, fencing athletes living in Samsun, receiving fencing training at Atakum Athlete Factory, and the control group consists of 15 licensed, competitive fencing athletes participating in the fencing development camp in Antalya. After the anthropometric measurements of the experimental and control groups were taken, flexibility, vertical jump, speed, agility, balance, hand claw strength pretest were applied to the athletes. The 8-week core training planned in Table 3.2. was applied to the experimental group, while the control group continued its own technical training. At the end of the 8-week study, after the anthropometric measurements of both groups, flexibility, vertical jump, speed, agility, balance, hand claw strength test were applied again as a post-test. The pre-test and post-test results of the data obtained from the sample were analyzed by Paired-Simple T-Test for dependent-independent groups. SPSS 23.0 package program was used in the analysis of the data.