Work-life harmony: Conceptualization and measurement
İş-hayat dengesinin kavramlaştırılması ve ölçülmesi
- Tez No: 452612
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma İş-Hayat Dengesini (İHD) yeniden kavramlaştırmayı amaçlamaktadır. Biz İş-Hayat Dengesine sahip bir bireyi hayatının üç alanındaki (iş, aile eve özel yaşam) talepleri kendini tatmin edece oranda karşılayabilen ve bunları yaparken tükenmişlik, stres ya da gerginlik gibi kendisini ve başkalarını olumsuz etkileyebilecek duygu durumlarını yaşamayan kişiler olarak tanımladık. Bu kavramı ölçebilmek için bir de ölçek geliştirdik. Keşfedici ve doğrulayıcı faktör analizleri İHD?nin üç boyutlu (talepleri karşılama, iyi oluş ve kötü oluş) bir kavram olduğunu ortaya koydu. Bu üç boyutu kullanarak bireylere k-ortalamalar kümesi (k-means cluster) analizi uyguladık ve bireylerin WLH puanlarına göre profillerini belirledik (dengeli, vurdumduymaz, tükenmiş ve dengesiz). ANOVA sonuçları gösterdi ki bütün profiller arasında, dengeli profil olumlu sonuçlarda en yüksek puanı alırken, olumsuz sonuçlarda da en düşük puanı aldı. Diğer yandan dengesiz profil olumsuz sonuçlarda en yüksek, olumlu sonuçlarda da en düşük puana sahip oldu.
Özet (Çeviri)
The current study aims to bring a new conceptualization to work ? life harmony (WLH). A person with WLH meets the demands of three life domains (i.e. work, family and self) to the level of personal satisfaction without feeling emotions that can affect the self or the others negatively such as burnout, stress or tension. We also developed a measure to capture this construct. Exploratory and confirmatory factor analyses revealed that WLH is three-dimensional (i.e. meeting demands, well-being and ill-being) construct. Using these three dimensions we conducted a k-means cluster analysis and obtained four different profiles of WLH (i.e. harmonious, carefree, non-harmonious and exhausted). ANOVA results indicated that among all profiles harmonious people score highest in positive outcomes and variables (i.e. work-family enhancement, health-promoting lifestyle behaviors and life satisfaction). On the other hand, non-harmonious group score highest in negative outcomes and variables (i.e.work-family conflict, turnover intention and aggression in relationships).