Descartes' understanding of free will
Descartes'ın özgür irade anlayışı
  1. Tez No: 452616
  2. Yazar: UMUT ELDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. STEPHEN VOSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İşbu tezde Descartes'ın özgür irade anlayışı açıklanmaktadır. Benim savıma göre özgür irade için iki farklı unsur gerekmektedir; bunlar kendiliğindenlik ve alternatif sahibi olmak olarak adlandırılabilir. İlk bölümde bu kavramların bir açıklaması, özgür irade kavramının tarihsel arkaplanıyla, özellikle Stoacılara ve Aziz Agustin'e değinerek, birlikte verilmektedir. İkinci bölümde Descartes'ın birçok metninden ve ikincil kaynaklardan yararlanarak hem özgür irade kavramı açıklanmakta hem de tezin ana argümanı desteklenmektedir. Bu bağlamda Descartes için özgür iradeyi etkileyen üç farklı belirlenim göz önünde bulundurulur; açık ve net fikirler, tutkular ve Tanrı. Son bölümde ise özgür iradeye dair bazı güncel tartışmalara değinilerek, tezde yer alan Descartes okumasının faydalı ve değerli bir okuma olup olmadığı tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis I venture to explain Descartes? understanding of free will. I argue that his conception requires two distinct capacities, namely spontaneity and having alternatives. I begin with an introduction about these general concepts that are related to free will, followed by the historical background of these conceptions that are found in the Stoics and St. Augustine. In the second chapter, I focus on Descartes? various texts for definitions and explications about free will and I support my argument through textual analysis and secondary literature. In that regard, three levels of compulsion for free will are taken into account. These are clear and distinct ideas, passions and God. In the final chapter I focus on some contemporary discussions to see whether my reading of Descartes can still be considered fruitful and valuable.