Sularda bulunan Cu,Cd,Zn,Mn'ın flotasyonla zenginleştirilmesi ve atomik absorbsiyon spektrofotometresi ile tayini
- Tez No: 45262
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDOĞAN HASDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Cu, Zn, Mn ve Cd elementlerinin flotasyon yöntemiyle zenginleştirilmeleri toplayıcı çöktürücünün (FeCI3. 6H20) farklı miktarlarında, kompleks oluşturucunun (NaDDTC) farklı miktarlarında, yüzey aktif maddenin (Sodyum Lauril Sülfat) farklı miktarlarında ve farklı pH'larda incelendi ve bu parametrelerin % geri kazanım üzerine etkileri araştırıldı. Cu, Zn, Mn ve Cd elementlerinin geri kazanımlarının en yüksek olduğu şartlar, optimum şartlar olarak belirlendi. Cu, Zn, Mn ve Cd elementlerinin flotasyon yöntemiyle zenginleştirilmelerinde, 0,1 M 4 mi Fe+3, 0,1 M 2 mi NaDDTC, 0,1 M 3 mi Sodyum Lauril Sülfat kullanıldı. 5 - 7 aralığı optimum pH aralığı olarak seçildi. Optimum şartlarda Cu, Zn, Mn ve Cd elementlerinin geri kazanımları sırasıyla yüzde 98, 73, 70 ve 78 olarak belirlendi. Daha sonra Ankara Çayı ve Ankara Çeşme suyuna uygulandı.
Özet (Çeviri)
- 47- ABSTRACT An enrichment method has been developed for the determination of Cu, Zn, Mn and Cd in water samples by flame atomic absorption spectrometry after flotation technique. The optimum conditions were found by using various amounts of coprecipitation and complexing agents (Na DDTC), as well as surfactants. The effects of pH on recoveries were also studied. The water samples from Ankara environment were analysed by using proposed method.