Ayva, dut ve zeytin odun çeliklerinin alçak tünel ve açıkta köklendirilmeleri
rooting of quince, mulbery and olive's hardwood cuttings under plastic tunnel and in the field
  1. Tez No: 45263
  2. Yazar: NAZAN AYDINLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARİF SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZ AYVA, DUT VE ZEYTİN ÖDÜN ÇELîKLESMîîM ALÇAK TÜNEL VE AÇIKTA KöKLESBîtîLMELERî Cvdonla vulgaris türüne giren Eşme ayva ve Morus. sp. türüne giren Ichınose dut çeşitlerinin. odun, O l e.a. eurcraea türüne giren Gemlik zeytin Çeşidinin odunsu Çelikleri ;IEA'in ** 1993 yılında O, 2000, 4000 ppm'lik, 1994 yılında ise O, 2COO, 4000 ve 6000 ppm'lik dozlarına 5 saniye süre ile bandırılarak plastik materyalden hazırlanan alçak tünellerde ve açıkta oluşturulan ünitelere dikilmişlerdir. Dikim ortamlarında bahçe toprağı, yanmış ahır gübresi ve kum karışımı kullanılmıştır. Çelikler köklendirme ortamlarına üstten 1-2 göz toprak yüzeyinde kalacak biçimde dik ve 45°etimli olarak dikilmişlerdir. Çeliklerin köklenmeleri üzerinde uygulamaların Önemli etkileri olmuştur, îlk yılda açıkta yapılan koklendirmelerden ayva ve dut çeliklerinde sp.nuÇ alınamamış, zeytin Çeliklerin-_ de ise açıktaki köklenme oranları.(%2.5-22) âlvak tünele göre (%6-62) önemli ölçüde düşük bulunmuştur. Ayva ve dut Çeliklerinde. IBA konsantrasyonu ve dikim şeklinin köklenme oranı ve kök kalitesi üzerine etkisi her iki yılda da önemli olmamış ve köklenme oranı ayva Çeliklerinde, %4-12, dut çeliklerinde 1993 yılında %0-8, 1994 yılında %4-18 arasında değişmiştir. Zeytin çeliklerinde en yüksek köklenme oranları, 1993 yılında alçak tünel altındaki, IBA uygulanmış ve eğimli di¬ kilmiş Çeliklerden elde edilmiş (%56-62), 1994 yılında ise, dikim şeklinin önemli etkisi görülmemiş, buna karşılık 100ve 6000 ppm dozundaki IBA uygulamaları (%50-69), kontrol ve 2000 ppm'e göre (%13-19) köklenme oranlarım önemli ölçüde yükseltmiştir. Uygulamaların kök sayılarına ve kök kalitelerine etkileri Çok belirgin olmamış, en yüksek köklenme oranını veren bazı uygulamalar aynı zamanda kök sayısını da arttırmışlardır. Uygulamaların sürgün uzunluğuna etkileri zeytinde dikkat Çekmiş, ancak bu farklılaşmalar pratik açıdan önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ROOTIfJG OF QUINCE, MULBERRY AMD OLIVE'S HARDWOOD CUTTINGS UNDER PLASTIC TUWNEL AND IN THE FIELD Eşme Quince's (which belong to the species of Cydonia vulgaris ) and Ichinose mulberry's (which belong to the species of Morus sp. ) hard wood cuttings and Gemlik olive's (which belong to species of Olea eurooaea } sen, i hard -wood cuttings were treated with 0, 2000, 4000 ppm doses of IBA in 1993 and 0, 2000, 4000, 6000 ppm doses of IBA in 1994. Cuttings were dipped in to IBA with 5 seconds and then, planted under plastic tunnel and in the open field. Garden soil, stable manure and sand mixture were used in plant beds. Cuttings were planted upright and slope with 45 with their 1 or 2 buds on the soil surface. There were important effects of the treatments on root ing of cuttings. In the first year hardwood cuttings of quince and mulberry did not give any result in the open field. But with semi-hardwood cuttings of olive in the open field rooting rates were (2.5%-22%) which lower than under plastic tunnel's rates (6%-&2%). IBA applications and planting forms did not affect the rooting rates and root quality of quince and mulberry hard wood cuttings, in 1993 and 1994. Rooting rates of quince cuttings were 4-12% in 1993 and of mulberry cuttings were 0-3% in 1993 and 4-18% in 1994. The highest rooting rates of olive cuttings were obtained with plastic tunnel, IBA applied and slope plantedcuttings in 1993 (56-6.2%). Planting type were not important in 1994. But 4000 and 6000 ppia IBA were significantly increased the rooting rates (50-69%) compared to the control and 2000 ppm concentrations of IBA (12-19%) The effects of the applications on root number and root quality were not significant. Some applications which have high rooting rates increased also the root number. Effect of applications on the shoot length were established only in the olive cuttings but these effects were not seen important practically.