Hamza Häkimzådä Niyåziy Båy ilä xizmätçi, yangi saådät,tört ışq transkripsiyon-tercüme-dizin-dil incelemesi
Hamza Hekimzade Niyâzî Zengin ile işçi, yeni saadet, dört aşk transkripsiyon-tercüme-dizin-dil incelemesi
  1. Tez No: 452630
  2. Yazar: ALİ FUAT GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÜRSOY-NASKALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 497
Özet
Bu çalışma, Yazarın el yazmaları yoluyla çoğaltılan çalışmalarının 1980-81 yıllarında Kamil Yaşin, Erkin Yusupov, Yusuf Sultanov gibi isimlerin bulunduğu bir heyet tarafından derlenip Taşkent'te basılan ve Özbekistan SSR Fanlar Akademiyasi, Şarkşinaslik Enstitüsü, Hamza faslında yer alan“Mükammal Asarlar Toplami”adlı eserden seçilen Yängi Säådät, Båy ilä Xızmätçi ve Uçräşuv adlı eserlerin incelenmesinden oluşmaktadır. Bu eserler 65 varaktan olup çalışmamızda; * Yazarın tanıtılması; hayatı, sanatı, dili, üslubu. * Özbek Türkçesi vokallerinin tanıtılması * Özbek Türkçesindeki ünlü uyumsuzlukları; kalınlık- incelik ve düzlükyuvarlaklık uyumsuzlukları. * Yazarın dili ve üslübü *halk kültürüne ait zengin söz grupları, bu halk unsurlarının dizini. * Eserlerin transkripsiyon metinleri. * Eserlerin tercümeleri. * Eserlerin sözcük dizinleri yer almaktadır. Yazar hakkında yaptığım araştırmalarda ne hayatı, sanatı üzerine ne de dil ve üslubu üzerine bir çalışmaya şu ana kadar rastlayabildim. Bir dil çalışması olmasına rağmen, bugüne kadar herhangi bir çalışmada yazarın konu edilmemesi nedeniyle, yazarın hayatı ve eserleri hakkında geniş bilgi verilmeye çalışılmıştır. Hamza Hakimzâde Niyâzî'nin dilinin incelemesiyle 19. yy.ın sonları ve 20. yy.ın ilk çeyreğindeki Özbek Türkçesinin sözcük dağarcığı, dil özellikleri, edebi dil örnekleri ve özellikle dildeki zengin halk unsurlarının tespitine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our work is based on three other literary works. The whole script contains 65 varak's. The scripts that we work on are not actually the original ones. These three source scripts were taken from the basic literary work named“Mükammal Asarlar Toplami”that was already printed between 1980-81 by the edition of group of Kamil Yaşin, Erkin Yusupov, Yusuf Sultanov and some other literary analysis's. Today it is kept in Ozbekistan SSR Fanlar Akademiyası, Şarkşinaslik Enstitisü and class of Hamza . In this work, there is * The introduction, biography, arts and the style of the author, * The introduction of the vocals of Uzbek Turkish and the sound specialities. * Vowel sounds with in Uzbek's Language * The idioms, index of the sayings of the public culture * Transcription and translations of the texts * Vocabulary index By the examination of the literature of Hamza Hakimzâde Niyâzî, it was aimed to determinate the vocabulary index, language specialities, literary language examples and especially the rich public components of the Uzbek Turkish of late 19th century and the first quarter of 20th century.