Kooperatiflerde sosyal sorumluluk anlayışı ve etik değerlerin kurumsalı üzerine bir araştırma
A research about the perception of social responsibilty and institutionalization of ethical valueswithin cooperatives
- Tez No: 452631
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Yapısı itibariyle diğer işletme türlerinden farklı olan kooperatİf, müşterek amaçlar etrafında toplanan üyelerinin birlikteliğine dayanarak kurulmuş bir teşekküldür. Unutulmamalıdır ki etik, işbirliğinin oluşması için vazgeçilmez olan güvenin yerleşmesinde çok önemlidir. Güven, işbirliğinin kalbinde yatar ve kooperatİf üyeleri için amaçların başarılmasında çok gerekli olan iletişim için temel teşkil eder. Kooperatifçilikte, iş ahlakının bir uzantısı olarak düşünülebilecek olan sosyal sorumluluk dikkate alınmalıdır. Çünkü sosyal sorumluluk; bu konudaki teorilerin de dile getirdiği üzere; işletmelerin toplumdan aldıklarını, topluma geri vermesi gerektiğine dair örtülü bir vecibeyi ifade etmektedir. Zira sosyal sorumluluk gönüllük esasına dayalıdır ve kanunların emrettiğinin ötesindedir. Topluma, insanlara ve çevreye zarar veren kanunsuzluk, ~orumsuzluk vb etik dışı davranışları ortadan kaldırmak ya da meydana gelmeden önlemek için sorunlar karşısında reaktif değil proaktif bir yaklaşımı benimser. Bu çalışmada, kooperatİf üyelerinin sosyal sorumluluk ve iş ahlakına bakış açısı ve bunlara etki eden faktörler incelenmiştir. Bunun yanı sıra, etik değerlerin kooperatİfbaşarısına olan etkisi ve kooperatifte etik değerlerin güçlendirilmesi için kurul üyeleri ve yöneticilerin neler yapması gerektiği anlatılınaya çalışılmıştır. Sosyal sorumluluk anlayışı ve etik davranışa yapılan vurgu, kooperatifleri diğer işletmelerden farklılaştıracak ve aynı zamanda ortak bağlılığı ve sorumluluğunu arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
Cooperatives as distinct forms of business rely upon members to work together towards collective goals . .Ethics provides the foundation for .trust that must be present for cooperation to occur. Trust lies at the heart of cooperation and provides the basis for communication that is essential for members to seek mutual benefit. As a fragment of business ethics, social responsibility must be considered in cooperative trading system. Because it implythat corporations have an implicit obligation to give back to society such as is claimed as part of corporate social responsibility theory. Social responsibility is voluntary; it is aboutgoing above and beyond what is called for by the law. It involves an idea that it is better to be proactive toward a problem rather than reactive to a problem and it means eliminating corrupt, irresponsible or unethical behavior thatmightbring harm to the community, its people, or the environment before the behavior happens. This study explains, what is the perception on social responsibility and business ethics among cooperative members and the factors affecting these in various fields of cooperative activity. Also why ethics is important to the success of cooperatives and what boards of directors and managers can do to strengthen it. Emphasis upon social responsibility and ethical business conduct may help distinguish cooperatives from other types of business while at the same time reinforcing membership commitment and loyalty.