Gökkuşağı alabalığı larvalarının büyüme performansı ve yem değerlendirmesine taurinin etkisi
The effect of taurine on growth performance and feed conversion rate of rainbow trout larvae
  1. Tez No: 452660
  2. Yazar: FATİH SELİM POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURTAZA ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Beslenme ve Diyetetik, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Nutrition and Dietetics, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, %40 ham protein ve 4500 kcal/kg sindirilebilir enerji içerecek şekilde hazırlanan kontrol yemi ve kontrol yemine %0,50, %1, %1,50 ve %2 düzeyinde taurin ilavesiyle beslenerek gökkuşağı alabalığı larvalarında (Oncorhyncus mykiss) taurinin kullanım oranının belirlenmesi amaçlanmıştır.Farklı oranlarda taurin ilave edilmiş yemlerle beslenen gökkuşağı alabalığı larvalarının en iyi büyüme performansının belirlendiği bu çalışmada, larvalar kontrol (%0 T), %0,50, %1, %1,50 ve %2 taurin ilave edilmiş yemlerle 60 gün boyunca beslenmiştir. 60. günde büyüme, %1 T ve %2 T gruplarında sırasıyla 1,95±0,098 g ve 1,79±0,091 g olarak en yüksek değerlere ulaşmıştır. Deneme sonunda, canlı ağırlıkça büyüme ve boyca büyüme yemde taurin artışına paralel olarak artmıştır. Canlı ağırlıkça oransal ve spesifik büyüme, boyca oransal ve spesifik büyüme, protein etkinlik oranı, prodüktif protein değeri ve hepatosomatik indeks değerleri rasyonlarda taurin artışından etkilenmemiştir. Canlı ağırlık kazancı ve boy kazancı açısından en düşük değer %0,50 T grubunda görülürken, diğer gruplar arasındaki farklılığın istatistiki açıdan önemsiz olduğu saptanmıştır (p>0,05). Deneme sonu itibariyle en yüksek kondüsyon faktörüne sahip olan %2 T grubu, kontrol grubuyla benzer, diğer gruplardan farklı bulunmuştur (p>0,05). Deneme sonu itibariyle yem değerlendirme oranı incelendiğinde; en iyi yem değerlendirme oranının gözlendiği %0,50 T ve %1,50 T grupları, %1 T ve %2 T gruplarıyla benzer, en kötü yem değerlendirme oranının gözlendiği kontrol (%0 T) grubundan farklı bulunmuştur. En yüksek viserosomatik indeks değeri %2 T grubunda gözlenmiş, bu grubun %1 T grubundan farklı, diğer tüm gruplarla benzer olduğu tespit edilmiştir. En düşük renosomatik indeks kontrol grubunda elde edilirken, kontrol grubu %1 T grubundan farklı, diğer tüm gruplarla benzer olmuştur. Sonuç olarak gökkuşağı alabalığı larva yemine %1 oranında taurin ilavesinin büyüme performansına olumlu yönde etkisinin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 40% crude protein and 4500 kcal / kg digestible energy control feed and control feed was prepared to contain %0.50, %1, %1.50 and %2 taurine was added at the level of feed larvae of rainbow trout (Oncorhyncus mykiss) aimed to determine the utilization rate of taurine. Growth, weight gain, feed conversion ratio, protein efficiency ratio, productive protein value, renosomatic index, visserosomatic index, body composition and survival rate of rainbow trout larvae fed for 60 days feeding trial were investigated.Attempt taurine was added at different rates fed the best growth performance of rainbow trout larvae determined the control larvae (%0 T), %0.50, %1, %1.50 and %2 taurine was added to diets fed for 60 days in this study. In 60 days of growth, %1 T and %2 T groups, respectively, 1.95 ± 0.098 g and 1.79 ± 0.091 g and reached the highest values. At the end of the experiment, live weight growth and growth in length has increased in parallel with an increase in dietary taurine. Live weight ratio and specific growth ratio, proportionate in length and specific growth ratio, protein efficiency ratio, productive protein value and the increase in hepatosomatic index values were not affected taurine rations. Weight gain and height gain of %0.50, the lowest value for the difference between group, while the other groups was statistically insignificant (p>0,05). %2 of the highest condition factor at the end of the experiment the T group, similar to the control group, other groups were different. Feed conversion ratio by the end of the experiment is examined, , the best feed conversion rate of %0.50 T and %1.50 groups, and worst feed conversion ratio were obtained from the %0 T group. The highest index value viserosomatik observed in %2 T group, %1 of this group different from the T group, was found to be similar to all other groups. From renosomatik index obtained in the control group, control group %1 different from the T group, all other groups were similar. In conclusion, rainbow trout larvae feed on diets by adding %1 and %2 taurine was found to be positively affected the growth performance.