Gökkuşağı alabalığı (Oncorynchus mykiss, W. 1792) larvalarının büyüme performansı ve yem değerlendirmesine taurinin etkisi
The effect of taurine on growth performance and feed efficiency of rainbow trout larvae (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792)
- Tez No: 295163
- Danışmanlar: PROF. DR. MURTAZA ÖLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, %40 ham protein ve 4500 kcal/kg sindirilebilir enerji içeren kontrol yemi ve kontrol yemine %0,50, %1, %1,50 ve %2 oranlarında taurin ilave edilen yemlerle 60 gün beslenen gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) larvalarının büyüme performansı ve yem değerlendirmesine göre taurinin optimum kullanım oranının belirlenmesi amaçlanmıştır.Deneme sonunda kontrol grubunda canlı ağırlık ve boy 1,72±0,083 g ile 5,31±0,77 cm olurken, %1 taurin içeren yemle beslenen grup 1,95±0,098 g canlı ağırlık ve 5,55±0,94 cm boya ulaşmış, canlı ağırlık ve boy olarak en az büyüme %0,50 taurinli yemle beslenen grupta olmuştur. %1'in üzerinde taurin ilavesi canlı ağırlık ve boyca büyümeyi daha fazla artırmamış, %1,50 ve %2 taurinli yemle beslenen gruplarda kontrol grubuna (%0 T) benzer sonuçlar elde edilmiştir. Yem değerlendirme oranı bakımından da %1 taurin içeren yemle beslenen grupta (2,08±0,01) en iyi sonuçlar alınırken, en kötü yem değerlendirme taurin içermeyen kontrol grubunda (3,40±0,01) olmuştur. Somatik indeksler açısından gruplar arasında önemli farklılıklar görülmezken, taurin ilavesinin balıkların ham yağ içeriğini düşürdüğü ve istatistik olarak da önemli farklılıklara yol açtığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak gökkuşağı alabalığının larva yemine %1 oranında taurin ilavesinin büyüme performansı ve yem değerlendirme üzerine olumlu etkisinin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted according to growth performance and feed conversion ratio to determine the optimal dietary taurine requirement of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) larvae. Five different taurine level diets were prepared by the suppplementation of taurine to the basal composition (%0, %0,50, %1, %1,50 and %2). Fishes were fed for 6 weeks.At the end of the feeding trial, while final body weight and final body length were 1.72±0.083 g and 5.31±0.77 cm in fish fed the control diet (%0 T), which were 1.95±0.098 g and 5.55±0.94 cm in fish fed the %1 T diet. Minimum growth observed in the fish fed %0.50 T diet. Supplementation with %1.50 and %2 taurine levels didn?t improve more growth than %1 taurine level and these groups were similar with %0 T group. According to feed conversion ratio, while best results observed %1 T group, worst result were %0 T group. According to somatic indexs, any different had no show between all groups. Supplementation with dietary taurine level decreasing crude lipid and causing statistically significant variation had determined. As a result, supplemental dietary taurine at %1 level concluded to be positive effect on growth performance and feed conversion ratio of rainbow trout (O. mykiss) larvae.