Müze aydınlatmalarında; Gün ışığı veya yapay aydınlatma objelerinin araştırılması
Museum lighting; Daylight and artifical light lighting object
- Tez No: 452701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEFA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Geçmişten günümüze gelişen aydınlatma teknolojileri , tasarımı etkileyen bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.Işığın icat edilmesinin getirdiği ihtiyaçlar , zamanla daha büyük teknolojilerin üretilmesinde rol oynamaktadır. Yalnızca ihitiyaçlar değil , kullanılan tekniklerin doğurduğu olumsuzlukları önlemek amacıyla kullanılan yapı malzemeleri de böylece kendini göstermektedir.Mekan,yapı ve kabuk bağlantılarına ait; algı , hitap ve etkileyiciliğin en önemli maddesi olan ışığın ,kullanılan sistemlerine göre, kurallara uygun olup olmadığı gereksinimini inceleme gereği ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Past and present emerging lighting technologies have an huge affect on designment.The invention of light causes some needs and it plays an important role on producting new technologies in the long run.The usage of building materials not only prevent our needs but also the negative influences of techniques.The connection of environment,construction and scale have a strong tie with perception, adreess and effectiveness. However, light is the most substantial material of them and light must be controlled about systems and rules which are applied on the consturction.