Peyzaj planlama ve bileşenlerinin Türkiye'nin mekansal planlama kademelenmesiyle bütünleştirilmesine yönelik bir model önerisi
A model proposal for the integration of the landscape planning and components to Turkey's spatial planning
  1. Tez No: 452718
  2. Yazar: DUYGU ÖZKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 443
Özet
Sürdürülebilir mekansal gelişmenin sağlanması Türkiye mekansal planlama hedefleri arasında önemli bir yer almasına rağmen; sürdürülebilirliğin üç temel bileşeninden (ekonomi-ekoloji-insan) biri olan ekolojinin mekansal planlama ile olan bağını güçlendirecek olan peyzaj planlamanın ulusal mekansal planlama mevzuatımız ve plan kademelenmesinde yer almayışı bu tez çalışmasının sorun odağını oluşturmaktadır. Ülkemiz Avrupa Peyzaj Sözleşmesi?ni imzalayarak; ?peyzajın bölge ve şehir politikalarına, kültürel, çevresel, tarımsal, sosyal ve ekonomik politikalara ve ayrıca peyzaj üzerinde doğrudan veya dolaylı etkisi olabilecek diğer politikalara katılmasını? yükümlenmiştir. Türkiye?de sürdürülebilirlik ve çevre duyarlı planlama ilkeleri kabul görmekle birlikte, plan bazında bu ilkelere altlık oluşturacak bir temel plan ve veri tabanı bulunmamaktadır. Bu durum sürdürülebilirlik ve çevresel duyarlılığın ancak teoride yer almasına, uygulamaya sağlıklı bir biçimde yansıtılamamasına sebep olmaktadır. Ülkemizde yürütülen planlama çalışmalarında doğanın bütünlük ilkesine ters düşercesine peyzaj bileşenleri parçacıl olarak yer almakta ve mekânsal planlamaya yeterince entegre olamamaktadır. Tez kapsamında, peyzaj planlama ve bileşenlerinin Türkiye?nin mekânsal planlama kademelenmesi ile bütünleştirilmesine yönelik bir model önerisinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaca yönelik olarak öncelikle, mekânsal planlama mevzuatımız kapsamında peyzaj planlamanın yeri ortaya konulmuştur. Avrupa Peyzaj Sözleşmesi?nin uygulanmasına yönelik olarak Avrupa Konseyi tarafından önerilen iki farklı planlama yöntemini başarıyla uygulayan ülkeler olan Almanya ve İngiltere örnekleri incelenmiştir. Örnek ülkelerin başarılı yönleri ve ülkemizdeki mekânsal planlamanın gelişim eğilimi doğrultusunda politik, tüzel, kurumsal ve planlama çerçevesine yönelik önerileri içeren bir model oluşturulmuştur. Tez çalışması sonucu oluşturulan model önerisinin Avrupa Peyzaj Sözleşmesi hükümlerinin yerine getirilmesi ve ülkemizde sürdürülebilir mekânsal gelişmenin sağlanması kapsamında katkı sağlaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The focus of the problem of this thesis is landscape planning which will strengthen the bond of ecology with spatial planning, not included in national spatial planning legislation and spatial plan hierarchy, although one of the goals of spatial planning in our country is“the provision of sustainable spatial development”. Our country signed the European Landscape Convention, ?to integrate landscape into its regional and town planning policies and in its cultural, environmental, agricultural, social and economic policies, as well as in any other policies with possible direct or indirect impact on landscape? have undertaken. Although we see Turkey adopted the principles of sustainability and eco-sensitive planning, there is no plan will form the basis of a basic plan and a data base of these principles. Contrary to the principle of integrity of nature, components of the landscape are located in partitive on landscape planning studies carried out in our country. This thesis? aim is to develop a model about integration of the landscape planning and their components to spatial planning hierarchy of Turkey. For this purpose, first of all, landscape planning?s situation in our spatial planning legislation has been investigated. Germany and England are successfully applying examples of two different planning methods, proposed by European Council about implementation of the European Landscape Convention. For this reason Germany and England?s spatial planning and landscape planning system is analyzed. Considering of the succesfull parts of the example countries and the development trend of spatial planning in our country, created a model including politics, institutional, legislation and planning framework. Proposed model is created as a result of this thesis is of great importance from the point of the implementation of the European Landscape Convention and ensuring sustainable spatial development.