Ankara ilinde sığır besiciliği yapan tarım işletmelerinin ekonomik analizi
Economic analysis of agricultural farms on cattle fattenning in Ankara province
  1. Tez No: 452736
  2. Yazar: SABRİ ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu araştırmada, Ankara ilinde sığır besiciliği faaliyetine yer veren tarım işletmelerinin ekonomik analizi yapılmış ve sığır besiciliği faaliyetinde etkili olan faktörler saptanmıştır. Araştırma kapsamında yer alan işletmeler, tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemine göre seçilmiştir. Araştırmaya en az 10 baş sığır besisi olan işletmeler dahil edilmiştir. Örnekte yer alan 122 tarım işletmesi, 3 tabakaya (10-35 baş, 36-59 baş ve 60+ baş) ayrılmıştır. Bu işletmelerden veriler, yüz yüze yapılan anket yoluyla elde edilmiştir. İncelenen işletmelerde, bir çiftçi ailesinin ortalama nüfusu 5,02 kişi, ortalama işgücü miktarı 3,81 Erkek İşgücü Birimi (EİB), ortalama hayvan varlığı 36,27 Büyük Baş Hayvan Birimi (BBHB) ve ortalama arazi genişliği 66,28 dekardır. İşletmelerde aktif sermayenin %55,57'sini çiftlik sermayesi ve %44,43'nü işletme sermayesi oluşturmaktadır. İncelenen işletmelerdeki öz sermaye oranı %89,07'dir. İncelenen işletmelerde elde edilen gayrisafi üretim değerinin %8,86'sı bitkisel üretim değerinden, %91,14'ü hayvansal üretim değerinden oluşmaktadır. Hayvansal üretim değerinin %89,51'i sığır besiciliğine aittir. Ortalama besi süresi 160 gün, hayvan başına günlük yem tüketimi 12,11 kg. ve günlük canlı ağırlık artışı 1,2 kg'dır. Sığır besiciliğinden 7.666,40 TL net kar elde edilmiştir. Faktör analizine göre sığır besiciliğine etki eden 26 değişken, 5 faktörde toplanmıştır. Bunlar; Gelir Faktörü, Gelir-BBHB Faktörü, Arazi Faktörü, İşgücü Faktörü ve Masraf faktöründen oluşmaktadır. Sığır besiciliğinde en önemli husus; uygun ırk, yaş, fiyat ve sürekliliği olan besi materyalinin teminidir. En karlı işletmeler, merayı yoğun biçimde kullanarak yem maliyetlerini an aza indiren ve/veya ölçek ekonomisini kullanan işletmelerdir. Üretici örgütleri, yemin ucuz temin edilmesinde ve pazarlama gücünün artırılmasında daha etkin rol almalıdırlar.
Özet (Çeviri)
In this study, the economic analysis of agricultural farms that involve cattle fattening in Ankara province has been performed and the factors affecting cattle fattening have been determined. The farms taken place in the research have been selected by the Stratified Random Sampling Method. The farms possessing at least 10 cattle were included into this research. 122 sample agricultural farms were separated into 3 size groups (10-35 head, 36-59 head, and 60+ head). The data from those farms were collected through face to face survey. The average household size of farms was 5,02 people, the average labor force is 3,81 EİB (Manpower Unit) , the average animal stock is 36,27 BBHB (Animal Unit), and he average farm size is 66,28 decares. The total asset value was composed of 55,57% fixed capital and 44,43% operating capital on farm. Equity capital rate in the inspected farms is 89,07%. The average gross production accounts for 8,86% of crop production value and 91,14% of animal production value. 89,51% of animal production value is belong to cattle fattening. The average fattening period is 160 days, daily feed consumption per head is 12,11 kg. and daily live weight increase is 1,2 kg. 7.666,40 TL net profit has been gained from cattle fattening. According to factor analysis, 26 variables affecting to cattle fattening are gathered by 5 factors. These factors are income factor, income-BBHB factor, land factor, labor factor, and cost factor. The most important matter in cattle fattening is to provide fattening material perpetually at proper race, age and price. The most profitable farms are those who use pasture heavily and/or consider economies of scale. Producer organizations are supposed to take more active role in providing cheaper feed and increasing marketing power.