Oral kanserli hastalarda kan endotelin/nitrik oksit, oksidan/antioksidan dengenin apoptozis üzerindeki etkisi
The effect of the balances of endothelin/nitric oxide and oxidant/antioxidant on apoptosis in the blood of patients with oral cavity cancer.
- Tez No: 452751
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ŞİRİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Oral kavite sınırları içerisinde gelişen oral kanserler baş-boyun bölgesi kanserlerinin bir alt grubudur. Sigara ve alkol birincil etyolojik etken ve risk faktörleri olarak kabul edilmektedir. Risk faktörlerinin önlenebilir, lezyonun incelenmesi kolay bölgede olması umut vericidir. Buna karşın, kanserin her basamağında farklı genlerin, mekanizmaların rol aldığı çok basamaklı süreç oluşu araştırmaların kapsamını da genişletmektedir. Çalışmamızın amacı oral kanserlerde oksidan/antioksidan; endotelin/nitrik oksit dengelerinin durumunu değerlendirmek, kanserlerde bozulan bu dengelerin, oral kanserlerde apoptozis ve hücre ölümü üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu hedef doğrultusunda çalışma grubuna oral kanserli, tedavi uygulanmamış 26 hasta ile kontrol grubuna herhangi bir ağız lezyonu bulunmayan 29 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Her iki grubun da sigara ve alkol kullanım alışkanlıkları ile tıbbi anamnezleri değerlendirilmiştir. Alınan kan örneklerindeki lipid peroksidasyon ürünü malondialdehit (MDA) ve ileri protein oksidasyon ürünleri (AOPP)'nin düzeyleri, NO ve ET-1 ölçümleri, total antioksidan kapasite (TAC=FRAP) ve apoptotik hücre ölümünü tespit eden M30 ile nekroz dahil total hücre ölümünü tespit eden M65 değerleri belirlenmiştir. Sonuç olarak çalışma grubunda alkol ve sigara kullanımı kontrol grubuna oranla yüksek bulunmuştur. MDA, AOPP, NO, ET-1, FRAP, M65 çalışma grubunda anlamlı derecede yüksek bulunurken M30 değerinde istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmemiştir. Elde edilen sonuçlar oral kanselerde oksidatif stres artışını yükselen MDA, AOPP, NO değerleriyle göstermiştir. Buna karşılık FRAP'ın da artması kompansatuvar bir mekanizma olarak antioksidan savunma sisteminin aktivasyonunu düşündürmüştür. Çalışma grubunda ET-1'in yüksek olması, tümör gelişimine katkıda bulunduğu görüşünü desteklemektedir. Araştırmamızda oral kanserlerde MDA, AOPP, NO, ET-1, FRAP, M30, M65 parametrelerinin hepsi birden ilk defa olarak çalışılmış olup literatürde ilk kez olarak rapor edilecektir.
Özet (Çeviri)
Oral cancer, developing in oral cavity is a subgroup of head and neck malignities. Smoking and alcohol consumption has been accepted as primary etiologic factors in oral cancer development. The situation that risk factors can be prevented and the lesion is in a visible region is hopeful for oral cancers. However, carcinogenesis is a complex process that different kinds of genes and mechanisms play various roles in it, the extent of cancer investigations is wide. The aim of our investigation is to evaluate edothelin/nitric oxide and oxidant/antioxidant status; consider effects of imbalance of these status on cel death and apoptosis in oral cancers. 26 oral cancer patients without any therapy plan and 29 healthy people created our work and control groups respectively. Medical histories and smoking and alcohol consumption of these people were registered. The product of lipid peroxidation MDA and advanced oxidation protein products (AOPP) levels; NO and ET-1 evaluations; total antioxidant capacity (TAC=FRAP), M30 (measure the apoptotic cell death) and M65 (measure the total cell death including necrosis) levels were determined. As a result,in oral cancer patients group smoking and alcohol consumption was found significantly higher than control group. MDA, AOPP, NO, ET-1, FRAP, M65 levels were also higher in oral cancer patients group. Whereas there was no change in M30 level between two groups. MDA, AOPP, NO has showed the increasing of oxidative stress. FRAP may increase as a result of a compansation mechanism. In our research these parameters have been used all together firstly in literature.