Yeme katılan saccharomyces cerevisiae'nın kıvırcık kuzularda besi performansı ve bazı kan parametreleri üzerine etkisi
Effect of saccharomyces cerevisiae on performance and blood parameters in kivircik lambs.
- Tez No: 452752
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDAT ALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, sütten kesilmiş kuzularda, rasyona katılan canlı Saccharomyces cerevisia kültürünün besi performansı ve bazı kan parametreleri üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla 45 adet sütten kesilmiş Kıvırcık ırkı kuzu deneme materyali olarak kullanılmıştır. Kuzular biri kontrol, ikisi deneme grubu olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Deneme gruplarından birinin kuzu büyütme yemine, % 0,05 düzeyinde Saccharomyces cerevisiae maya kültürü, ikinci deneme grubunun yemine ise, % 0,05 düzeyinde Saccharomyces cerevisiae maya kültürü ile birlikte % 1 oranında sodyum bikarbonat ilave edilmiştir. Deneme, bir haftası adaptasyon dönemi olmak üzere toplam 9 haftalık bir dönem boyunca sürdürülmüş; deneme süresince kuzu büyütme yemi ve kuru yonca ad libitum olarak verilmiştir. Kuzular, denemenin 0., 2., 4., 6. ve 8. haftalarının sonunda tartılmışlar, 1., 28. ve 56. günlerinde, sabah yemlemesinden 2 saat sonra kuzulardan kan örnekleri alınmıştır. Deneme sonunda, gruplarda bulunan erkek kuzuların tamamı kesilmiş; sıcak, soğuk karkas ağırlıkları ve karkas randımanları belirlenmiştir. Alınan kan örneklerinden plazmada asetik asit ve laktat, serum numunelerinde ise trigliserit, total kolesterol, glikoz, üre, total protein, kalsiyum ve inorganik fosfor analizleri yapılmıştır. Deneme sonunda canlı ağırlık kazancı, karkas ağırlığı ve karkas randımanı açısından gruplar arasında istatistik önemde bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of live yeast culture (Saccharomyces cerevisiae) on performance and blood parameters in Kivircik lambs. Forty five weaned Kivircik lambs were used as trial material. Lambs were divided into three groups; one control and two treatment groups. For the first treatment group live yeast culture were incorporated into grower feed at the rate of 0,05 %. For the second treatment group, grower feed contained 0,05 % yeast culture and 1 % sodium bicarbonate. All groups were fed ad libitum with alfa alfa hay and pellet grower feed. Trial was lasted for 9 weeks and the first week was accepted as adaptation period. Live weights were determined on day 0 and at the end of second, fourth, sixth and eighth weeks. Blood samples were collected two hours after morning feeding on the first, 28th and 56th days of the trial. All male lambs were slaughtered, carcass weights and dressing percentages were determined at the end of the trial. Plasma acetic acid, lactate and serum triglyceride, total cholesterol, glucose, urea, total protein, calcium and inorganic phosphorus analysis were carried out. Live weight gains, carcass weights and dressing percentages were not statistically different between groups. Plasma acetic acid and lactate levels were not statistically different between groups.