Hamile deney hayvanlarında folik asit uygulamasının epileptik nöbetlerdeki kan-beyin bariyeri geçirgenliğine ve beyin ödemine etkileri
The effects of folic acid supplementation on the blood-brain barrier permeability and brain edema during epileptic seizures in pregnant rats
  1. Tez No: 452753
  2. Yazar: FATMA BURCU ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARİA ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada amacımız, hamilelikleri süresince folik asit (FA) takviyesi alan sıçanlarda oluşturduğumuz nöbetlerde FA'nın Evans blue yöntemiyle Kan-Beyin Bariyeri (KBB) geçirgenliğine etkisini araştırdık. Yavru gruplarında ise hamilelikleri süresince FA takviyesi alan annelerden doğan yavrularla, FA takviyesi almayan annelerden doğan yavrularda oluşturduğumuz nöbetlerde FA'nın KBB geçirgenliğini ne yönde etkilediğini araştırdık. Aynı zamanda tüm gruplarda yaş-kuru ağırlık metoduyla beyin su içeriğinin tayini, immünohistokimyasal boyama ile Zonula okludens-1 (ZO-1) ve Glial Fibriller Asidik Proteinlerinin (GFAP) tespiti ve nefelometrik yöntemle plazma homosistein konsantrasyonlarının ölçümü yapıldı. Erişkin gruplarından Hamile+PTZ grubunun KBB geçirgenliğinin, PTZ grubu ile karşılaştırıldığında sol hemisfer ve serebellum+beyin sapında anlamlı olarak azalmıştır (p0,05). Erişkin gruplarımızda beyin su içeriklerinde anlamlı bir değişme bulunmadı (p>0,05). Hamile kontrol grubundaki sıçanların korteks ve serebellum+beyin sapında ZO-1 boyanma şiddetinde kontrol grubuna göre artış gözlenmiştir, bu sonuç hamileliğin KBB sıkılığını arttıran bir faktör olduğunu düşündürmektedir. Hamile+FA+PTZ grubundaki sıçanların beyinlerinde GFAP boyanma şiddeti Hamile+PTZ grubuna göre azalmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the Blood-Brain Barrier (BBB) permebility changes during convulsions in folic acid (FA) supplemented pregnant rats and investigate if FA has protective effects on the BBB permebility during convulsions in 5 months old rat pups whose mothers supplemented with FA. Additionally the assessment of brain water content (BWC) with dry-wet method, the evaluation of Zonula occludens-1 (ZO-1), and Glial Fibrillary Acidic Proteins (GFAP) with immunostaining method, and the assessment of plasma homocysteine concentrations with nephelometric method were performed. The BBB permeability of left hemisphere and cerebellum+brain stem regions of Pregnant+PTZ group decreased significantly when compared to PTZ group (p0,05). BWC of the adult brains did not change significantly (p>0,05). Pregnant controls? ZO-1 immunostaining was found to increase when compared to Controls, it suggests that pregnancy might contribute BBB tightness. In Pregnant+FA+PTZ group, GFAP immunostaining decreased compared to Pregnant+PTZ.