Astım immunopatogenezinde doğal öldürücü (NK) hücrelerin yeri
The rol of natural killer (NK) cells asthma immunopathogenesis
  1. Tez No: 452755
  2. Yazar: NİLGÜN OKUMUŞ AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNNUR DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Astım patogenezinde önemli role sahip olan Th2 hücre sitokinleri sadece CD4+ T hücreleri tarafından değil NK hücreleri tarafından da üretilmektedir. Çalısmamızda NK hücre içi ve plazma sitokin seviyeleri incelenerek, astım patogenezindeki rollerinin saptanması amaçlanmıştır.Çalısma kapsamına, klinik olarak astım tanısı almış 10 yeni ve 9 tedavili astım hasta grubu olarak, 9 sağlıklı kisi ise kontrol grubu olarak alınmıştır. Tüm gruplarda, saflaştırılmış NK hücre içi sitokinler (IL-4, IL-10, IL-13, IFN-g) flow sitometrik olarak ve plazma sitokin seviyeleri ise Lumineks yöntemi ile çalışılmıştır.Plazma sitokinleri açısından incelendiğinde, yeni astım grubu sağlıklı kontroller ile karşılaştırıldığında IL-1b, IL-5, IL-8 ve IL-13 sitokin düzeyleri anlamlı (p0.05). NK hücre içi sitokin sonuçları incelendiğinde, her iki astımlı grupta da IL-4 NK hücre içerikleri anlamlı derecede yüksek, IL-10 ve IFN-g hücre içerikleri ise anlamlı derecede düşük olmakla birlikte, yeni astım NK hücre IFN-g içeriği tedavili astım grubuna göre daha düşük saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Th2 cell cytokines playing important role in asthma pathogenesis are not only produced by CD4+ T lymphocytes but also by NK cells. In this study the levels of intracytoplasmic cytokines in NK cells and and plasma cytokine levels were evaluated to determine their role in the pathogenesis of asthma.Newly diagnosed asthmatic patients (n:10), asthmatic patients under treatment (n:9) and healthy controls (n:9) were included in the study. Intracytoplasmic cytokines (IL-4, IL-10, IL-13, IFN-g) of purified NK cells were determined by flow cytometry and plasma cytokine levels by luminex methodology.According to plasma levels IL-1b, IL-5, IL-8 and IL-13 were found to be significantly higher in astmatic subjects compared to controls (p0.05).Comparing the intracytoplasmic cytokine levels of isolated NK cells, IL-4 was found significantly higher in both asthmatic groups, but IL-10 and IFN-g levels were significantly decreased; NK cells of newly diagnosed astmatic patients showed lower levels of intracytoplasmic IFN-g compared to asthmatics under treatment.