Periodontitisli bireylerde görülen IFN-gama, IL-2, IL-4, IL-10, IL-12 ve IL-13 ekspresyonlarının incelenmesi.
Determination of IFN-gamma, IL-2, IL-4, IL-10, IL-12 and IL-13 expression in individuals with periodontitis.
- Tez No: 452765
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ERHAN FIRATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Genetik, Dentistry, Genetics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Çalışmamızın amacı IL-2 -330, IL-4 intron 3, IL-10 -597, IL-12B 3 UTR 1188, IL-13 -1112 ve IFN-gama 3 UTR 5644 polimorfizmlerinin 71 lokalize agresif periodontitis (LAP), 107 generalize agresif periodontitis (GAP), 108 kronik periodontitis (KP), 106 periodontal sağlıklı erişkin (ES) ve 108 periodontal sağlıklı genç (GS) birey arasındaki dağılımının incelenmesi ve polimorfizmlerin dişeti oluğu sıvısı (DOS) IL-2, IL-4, IL-10, IL-12, IL-13, IFN-gama düzeyleriyle ilişkisinin değerlendirilmesidir. IL-2 -330, IL-10 -597, IL-12 3 UTR 1188 ve IL-13 -1112 polimorfizmleri, polimeraz zincir reaksiyonunu (PZR) takiben kesim parçası uzunluğu polimorfizmi analizleriyle, IL-4 intron 3 DSAT polimorfizmi PZR amplifikasyonu ve parça büyüklüğü analiziyle, IFN-gama 3 UTR 5644 polimorfizmi dizi analizi yöntemiyle incelendi. DOS IL-2, IL-4, IL-10, IL-12, IL-13, IFN-gama düzeyleri multipleks sitokin analizi yöntemiyle belirlendi. IL-4 intron 3, 2. allel görülme oranı ve 2. allel taşıyıcılığının (1,2+2,2) KP grubunda ES grubuna göre ve P (periodontitis) grubunda K (kontrol) grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. IL-10 -597 2,2 genotipi, 2. allel taşıyıcılığı ve 2. allelin tüm periodontitis gruplarında (LAP, GAP, AP, KP ve P) kontrol gruplarına (GS, ES, K) göre daha sık görüldüğü saptanmıştır. ES grubunda IFN-gama 3 UTR 5644 1,2 veya 2,2 genotipli bireylerde DOS IL-12 ortalama konsantrasyonunun, 1,1 genotipli bireylere göre; LAP grubunda IL-10 -597 geni 1,2 veya 2,2 genotipli bireylerde DOS IL-4 ortalama konsantrasyonunun 1,1 genotipli bireylere göre anlamlı olarak yüksek bulunduğu belirlenmiştir. Türk toplumunda IL-10 -597 polimorfizminin tüm periodontitis grupları, IL-4 intron 3 polimorfizminin ise KP ve P grupları için önemli bir genetik faktör olabileceği, IL-10 -597 ve IFN-gama 3 UTR 5644 genlerinin DOS sitokin ekspresyonunu etkileyebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to identify the distribution of IL-2 -330, IL-4 intron 3, IL-10 -597, IL-12B 3 UTR 1188, IL-13 -1112 and IFN-gamma 3 UTR 5644 gene polymorphisms in 71 localized aggressive periodontitis (LAgP), 107 generalized aggressive periodontitis (GAgP), 108 chronic periodontitis (CP), 106 periodontally healthy adult individuals (AH), 108 periodontally healthy young individuals (YH), as well as to determine whether these polymorphisms are associated with IL-2, IL-4, IL-10, IL-12, IL-13 and IFN-gamma levels in gingival crevicular fluid (GCF). IL-2, IL-10, IL-12B, IL-13 gene polymorphisms were analysed by PCR-RFLP assay. IL- 4 VNTR was detected by PCR, and fragment size analysis and IFN-gamma gene were determined by PCR and DNA sequencing. Cytokine levels in GCF were analysed by multiplex cytokine analysis. In IL-4, allel 2 and allel 2 carriers were significantly higher in CP group than in AH group. They were also found to be higher in periodontitis (P) group than in control (C) group. In IL-10 polymorphism, allel 2, allel 2 carriers and 2,2 genotype were determined to be more frequent in all periodontitis groups than in control groups. In AH group, IFN-gamma 3 UTR 5644 allel 2 carriers were found to have significantly higher levels of GCF IL-12 compared to allel 1 carriers. Similarly, in LAgP group IL-10 -597 allel 2 carriers had significantly higher levels of GCF IL-4 compared to 1,1 genotype carriers. These results suggest that IL-10 -597 polymorphism is likely to be an important genetic factor in all periodontitis groups in Turkish population, that IL-4 intron 3 polymorphism is also likely to be associated with CP and P groups, and that IL-10 -597 and IFN-gamma 3 UTR 5644 may play a role in expression of cytokines.