Tamamlayıcı ve alternatif tıp hareketi: Tıbba alternatif arayışları 20. yüzyılın sonlarında bilimsel tıbbın sınırlarını nasıl yeniden şekillendirdi
The complementary and alternative medicine movement: How the search for an alternative to medicine has remodeled the borders of scientific medicine
  1. Tez No: 452766
  2. Yazar: ZEYNEB ÜMİT BELBEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Son 40 yıl içinde hızla gelişerek tıbbın pek çok disiplinini etkileyen Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp (TAT), tıp tarihinin önemli bir değişim dönemine damgasını vurmuştur. Bu çalışmada, TAT konusundaki yayınlar taranarak TAT tarihinin kilometre taşları belirlenmiş ve TAT konusunun çeşitli yönleri incelenmiştir. TAT'ın tanımlanmasındaki ve sınıflandırılmasındaki aşamalar; Batı ülkelerinde TAT'ın ortaya çıkmasının ve toplum tarafından benimsenmesinin nedenleri; ülkelerin sağlık politikalarına etkileri; bilimsel platforma taşınması ve akademik tıp dünyasına kabulü; TAT ürün ve uygulamalarının etkinlik ve güvenilirliğini araştıran bilimsel çalışmalarda karşılaşılan sorunlar; TAT'a başvuranların demografik özellikleri ve TAT'ı benimseme nedenleri bu çalışmanın içeriğinde yer alan konulardır. Çalışmada TAT konusunun farklı boyutlarının araştırılmasından sonra, TAT hareketinin güncel tıp teori ve pratiğine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Complementary and Alternative Medicine(CAM) has shown a rapid progress during the last 40 years, influenced many medical disciplines and left its stamp on an important period of transformation in the history of medicine. This study investigates various aspects of CAM and designates the milestones in the history of CAM, by examining the literature on the subject. The aspects of CAM covered in this study are the phases of finding a definition for CAM and its classification; the reasons underlying the emergence and acceptance of CAM by the public in the Western world; its influence on health policies; the process of its acceptance by the academic world and its emergence on the scientific stage; the problems encountered during scientific research evaluating the safety and efficacy of CAM products and practices; the demographics of CAM users; and the reasons for CAM use. After examining the multiple dimensions of CAM, the study investigates the influence of CAM on current medical theory and practice.