Enteral ve parenteral glutaminin kolon anastomozu üzerine etkilerinin deneysel karşılaştırılması
The effect of enteral and parenteral glutamin on colon anastomoses
- Tez No: 452768
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NAKİ ULUSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Glutamin insan vücudunda bulunan ve üretilebilen, serbest, nonesansiyel, nötral bir aminoasittir (1). İntestinal mukoza üzerinde trofik bir etkisi vardır. Permeabiliteyi düzenleyici etkisiyle, barsak metabolizmasının ve foksiyonunun devamı için vazgeçilmez bir bileşendir Anastomoz kaçakları gastrointestinal sistemde halen sık görülmekte ve ilişkili komplikasyonlar ciddi morbidite ve mortalite nedeni olmayı sürdürmektedir. Anastomotik yara iyileşmesi konusunda yapılan birçok klinik ve deneysel çalışma sonucunda yara iyileşmesini etkileyen birçok lokal ve sistemik faktörler tanımlanmış olmasına karşın, halen lokal veya sistemik uygulama ile anastomozlarda yara iyileşmesini hızlandırmaya ve riskli olgularda kaçak oranını azaltmaya yönelik yaygın klinik uygulamaya girmiş bir madde bulunmamaktadır Kalın barsak anastomozları barsak mikroflorası ve kollajen yapım yıkım dengesi açısından gastrointestinal sistemin diğer yerlerindeki anastomozlardan farklılık göstermektedir. Kalın barsakta hem kollajenaz aktivitesinin yüksek olması hem de patojen mikroorganizmaların fazla bulunması anastomoz iyileşmesini olumsuz etkilemektedirBu çalışmamızda deneysel kolon anastomozu iyileşmesi üzerine preoperatif enteral ve parenteral uygulanan glutaminin etkilerini incelemeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTGlutamin is a free, non-essential and neutral aminoacid than exists and can be produced within the human body With regards to its trophic effect on intestinal mucosa and regulating effect on permeability, it is an indispensible component for the intestine metobolism and its functions .It is derived that glutamin enriched nutrition decreases intestine atrophy, lowers bacterial translocation in gastrointestinal system, regulates immune functions in gastrointestinal system and prevents villos atrophy .Due to its effects on enteral and parenteral applied glutaminin immune system and intestinal functions, it is worthwhile to suggest glutamin enriched diets to anastomosed patients (3,7,8).Anastomose fugitives are still frequently observed in gastrointestinal system and related complications keep causing serious morbidity and mortality. Despite the fact that some local and systemic factors are defined after a number of clinical and exprimental studies about anastomotic injury amelioration, neither in local nor in clinical applications still any (a) substance got into the clinical application in order to accelarate injury amelioration and decrese fugitive ratio in risky situations.Large intestinal anastomoses are differential to the other anastomoses in gastrointestinal system with regards to its intesnital micro flora and collagen construction and destruction balance. Both high collagenase activity and excessive number of pathogen microorganisms negatively affects anostomose healing