Ketorolak trometamolün uzun etkili preparatlarının tasarımı, optimizasyonu ve in vitro salım çalışmaları
Design and optimization of sustained release dosage forms of ketorolac trometamol and in vitro release studies
- Tez No: 452767
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ketorolak trometamol ameliyat sonrası ağrıların tedavisinde kullanılan nonsteroidal antiinflamatuar bir ilaçtır. Ketorolak trometamolün çeşitli sistemik yan etkileri vardır. Bu çalışmada, plazma yarılanma örmrü 4-6 saat olan ketorolak trometamolün yan etkilerini en aza indirmek, sistemik dolaşımda kalış süresini uzatmak ve biyoyararlanımını arttırmak amacıyla uzun etkili tabletlerinin hazırlanması amaçlanmıştır. Katı lipitler ve polimerler farklı oranlarda kullanılarak matriks tabletler elde edilmiştir. Tabletler 40 mg ketorolak trometamol içerecek şekilde doğrudan basım yöntemi ile basılmışlardır. Yapılan ön çalışmalar neticesinde Precirol® ATO 5, Compritol® ATO 888, stearik asit, Methocel® HV 100000 ve ksantan zamkının ilacın salım süresini uzatmak amacıyla kullanılmasına karar verilmiştir. Hazırlanan tabletlerde dolgu maddesi olarak Avicel® PH 102, bağlayıcı olarak % 5 oranında Povidon® K 90, akış düzenleyici olarak % 0.8 oranında Aerosil® 200 ve kaydırıcı olarak % 1 oranında magnezyum stearat kullanılmasına karar verilmiştir.Toz karışımları ve bunlardan basılan tabletlerde fiziksel kontroller yapılarak bulgular karşılaştırılmıştır. Toz karışımlarında ağırlık sapması, % sıkışabilme tayinleri; tabletlerde ağırlık sapması, çap-kalınlık, % ufalanabilirlik, kırılma kuvveti ve dağılma süresi tayinleri yapılmıştır.Ketorolak trometamol içeren tabletlerin distile su, 0.1 N HCl çözeltisi ve pH 7.2 fosfat tamponunda miktar tayini yöntemi tespit edildikten sonra, çözünme hızı testi yapılmış ve ilacın tabletlerden salım profilleri karşılaştırılmıştır. Uzun süreli ilaç salımı yaptığı tespit edilen formülasyonlardan % 30 ve 40 oranlarında ksantan zamkı içeren tabletlerin distile suda 6. saatte ilacın % 73.53 ve % 80.04 `ünü saldığı; % 30 ve 40 oranlarında Methocel® HV 100000 içeren tabletlerin % 76.18 ve % 71,4'ünü saldığı; tespit edilmiştir. % 30 ve 40 oranlarında Compritol® ATO 888 içeren tabletlerin salım profilleri arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. % 30 oranında Compritol® ATO 888 içeren tabletlerin 3. saatte ketorolak trometamolün % 70.77'sini; % 30 ve 40 oranlarında Precirol® ATO 5 içeren tabletlerin 3. saatte % 79.47 ve % 93.90'nını; % 30 ve 40 stearik asit içeren tabletlerin 3. saatte % 91.43 ve % 86.47'sini saldığı tespit edilmiştir.Geleneksel oral tabletlere bir alternatif olarak ketorolak trometamolün uzun etkili tabletleri ile özellikle ameliyat sonrası ağrıların tedavisinde dozlama sıklığı azaltılarak tedavinin etkinliği ve hasta uyuncunu arttırmak mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Ketorolac trometamol, nonsteroidal antiinflamatory drug is a potent analgesic used in severe postoperative pain. Ketorolac trometamol causes variety of systemic side effects. In this study it is aimed to prepare sustained release tablets of ketorolac trometamol with 4-6 hours plasma half-life in order to reduce its side effects; prolong drug existence in systemic circulation and increase the bioavalability. Solid lipids and polymers were used at various concentrations to prepare matrix tablets. The tablets including 40 mg ketorolac trometamol were prepared by direct compression method. According to preliminary studies, Precirol® ATO 5, Compritol® ATO 888, stearic acid, Methocel® HV 100000 and xanthan gum were chosen to prolong drug release. In the tablet formulations, Avicel® PH 102 was used as diluent material, 5 % Povidon® K- 90 as binder, 0.8 % Aerosil® 200 as glidant, and 1 % magnesium staearat as lubricant.Physical controls were performed with the powder mixtures and tablets and the results were compared with each other. Weight variation and % compressibility tests were performed for the powder mixtures. Weight variation, diameter and thickness, % friability, hardness and disintegration tests were performed for the tablet formulations.Determination of ketorolac trometamol in tablets was performed in distilled water,0.1 N HCl solution and pH 7.2 phosphate buffer. In addition, dissolution tests were employed and release profiles were compared. The tablets which include 30 % and 40 % xanthan gum released 73.53 % and 80.04 % of the drug at 6th hour in distilled water; the tablets which include 30 % and 40 % Methocel HV 100000 released 76.18 % and 71.4 % of the drug. Nonsignificant differences were observed in the release profiles of the tablets which contain 30 % and 40 % Compritol® ATO 888. The tablets which contain 30 % Compritol® ATO 888 released 91.43 % of drug at 3rd hour in distilled water; the tablets which include 30 % and 40 % Precirol® ATO 5 released 79.47 % and 93.90 % of the drug; the tablets which include 30 % and 40 % stearic acid released 91.3 and 86.47 % of the drug.As a result, it is concluded that the sustained release tablets of ketorolac trometamol could be an alternative in order to overcome postoperative pain. On the other hand it could be possible to increase patient compliance and reduce the frequency of drug administration.