Farklı implant boyutlarıyla elde edilen kuron-implant oranlarının peri-implanter kemiğe olan etkisinin sonlu eleman analizi (FEM) ile incelenmesi
The influence of crown-implant ratio and dental implant parameters (Diameter & Length) on implant and peri-implanter bone: A finite element analysis.
- Tez No: 452769
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR YALCİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Dental implantlar total veya parsiyel diş eksikliğinde Branemark'ın osseointegrasyon tanımından itibaren yüksek başarı oranlarıyla kullanılır hale gelmişlerdir. Alveol kemiğinin ileri derece resorbe olduğu vakalarda özellikle alt çene posterior bölgede nervus alveolaris inferiorun varlığı nedeniyle yetersiz kemik yüksekliği, implant uygulaması için ekstra cerrahi işlemler gerektirebilmektedir. Bu tip vakalarda alternatif bir tedavi yaklaşımı olarak kısa implantlar kullanılmakta ve kuron boylarında artış gözlenmekte böylece yüksek kuron-implant oranları oluşabilmektedir. Bu çalışmanın amacı üç boyutlu sonlu elemanlar stres analizi yöntemini kullanarak posterior mandibulada farklı çap ve farklı boy kombinasyonlarında implantlar ile farklı kuron-implant oranlı modeller oluşturarak, çiğneme kuvvetleri altında gruplar arası farklılıkları değerlendirmektir. Bu amaçla hastanın posterior mandibulası konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntülerinden elde edilen kesitler Rhinoceros 4.0 yazılımına alındı ve rekonstrükte edilip modeller oluşturuldu. Uygulanan kuvvetler ile implantlarda ve kortikal kemikte oluşan stres dağılımı kuron/implant oranının öneminin değerlendirilmesinde rol oynayacaktır. İmplant çap ve boyunun, kuron/implant oranının oluşan streslerdeki önemi, kuron/implant oranının artmasıyla oluşabilecek biyomekanik problemler değerlendirilmiştir. Modeller arasında implantlar çevresinde en yüksek stres değerleri 3.5 mm çapında 10mm boyunda implantlar ile oluşturulan kuron-implant oranı 2 olan modelde bulunmuştur. Kortikal kemikte de en yüksek stress değeri aynı modelde oluşmuştur. Kuron boyu 12mm olarak sabitlenen farklı çap ve boyda implantlar ile oluşturulan modellerde implantlarda oluşan Von Mises stress değerleri ve kortikal kemikte oluşan stress değerleri aynı boyda implant modellerinde yakın gözlenirken farklı çaplarda değerler farklılık göstermektedir. Tüm modeller değerlendirildiğinde implant çap değişikliklerinin, implant boy değişikliklerine oranla implantlarda oluşan streste daha etkileyici bir faktör olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The application of dental implants has become a widely accepted method for prosthetic construction of completely or partially edentulous patients as a result of high success rates since osseointegration was described by Branemark. Reduced alveolar bone height is very common in the posterior mandible. Short implants with higher crown-implant ratio have been introduced as a potential alternative in patients with limited alveolar bone height. The purpose of this study is, to evaluate the influence of crown-implant ratio with various implant parameters (diameter&length) on two splinted implant restorations in posterior mandible by analyzing the stresses around implants and cortical bone based on three-dimensional finite element analysis. For this reason a model of posterior mandible was obtained from a patient?s computer tomography sections which were transferred to the software Rhinoceros 4.0 reconstructed and modeled. Oblique forces with 30º were applied, Von Mises stress values at implants and stres values at cortical bone was measured and compared. Highest VM stress value was found in narrow diameter implants (3.5mm), 10mm length with a crown-implant ratio of 2. Also highest cortical bone stress value was found in the same model. In the models with constant crown length (12mm) variety of maximum stres values were more recessive in different implant lengths than in different implant diameters.