Kliniğimizde cerrahi tedavi uygulanan oral kanserli olguların retrospektif incelenmesi
A retrospective clinical study: Evaluation of surgically treated oral cancer patients
  1. Tez No: 452780
  2. Yazar: FATMA DEMİR KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALMAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı'nda 2000-2010 yılları arasında cerrahi tedavi uygulanan 88 oral kavite ve orofarenks kanseri vakası tanı, tedavi ve prognoz yönünden değerlendirilmiştir.Vakaların %69,3'ü erkek, %30.7'si kadın ve yaş ortalaması 60.5 olarak bulundu. Histopatolojik olarak hastaların, %89,7'si yassı epitel hücreli karsinom tanısı aldı.En sık dudak kanseri (%35.2), ikinci sıklıkta ise dil mobil kısım kanseri (%26.1) izlenmiştir.Vakaların %69.3'ü evre I-II kanserdi. Dudak dışı oral kanserlerde primer alana yönelik en çok uygulanan operasyon %53.7 oranında intraoral rezksiyon oldu. Dudak kanserli olgularda en sık V veya W eksizyon yapılıp primer kapatma uygulandı.Vakaların %51.1 ine boyun diseksiyonu uygulandı; bunların %44'ü elektif, %56'sı teröpatik amaçlı oldu.Vakaların 38'ine postoperatif radyoterapi uygulandı.Takip edilen hastaların 39 (%44.2)'unda lokorejyonel nüks saptandı. Bunların 19 (%48.7)'u boyun nüksü, 11 (%28.3)'i lokal nüks idi. Uzak metastaz oranı %11 olarak tespit edildi ve en sık uzak metastaz %80 oranında akciğerde görüldü.Oral kanserlerde 2 yıllık sağ kalım; %73, 5 yıllık sağkalım;%62 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
88 oral cavity and oropharyngeal surgically treated cancer cases were applied in Kocaeli University Faculty of Medicine Department of Otorhinolaryngology between the years 2000 and 2010, and were evaluated in terms of diagnosis, treatment and prognosis.69,3% of the cases were male, and %30.7 of cases were female. The average age was 60.5.The most common cancer development subsite was the lip in oral region (35.2%), and the second one was oral tongue (26.1%).69.3% of the cases were early stage (stage I-II) cancer. The most applied operation for the primary site of oral cancers was transoral resection except lip. V and W excision and primary closure was applied for lip cancers mostly.Neck dissection was applied 51.1% of patients. 44.0% of these were elective neck disection, 56.0% were theuropathic.Postoperative radiotherapy were applied to 38 of the cases after primary surgery.Locoregional recurrence were detected in 39 (44.2%) of the monitored patients. These were identified by 19 (48.7%) of regional recurrence and 11 (28.3%) of local recurrence. Distant metastasis were detected in 10(11.0%) of the monitored patients, 80% of these were identified with the highest rate in the lungs.The 2 to 5 year survival rates were % 73 to %62.