Şizofrenik ebeveyne sahip psikotik olmayan yetişkinlerde bağlanma biçimleri ve zihin kuramı işlevleri
Attachment styles and theory of mind functions in non- psychotic adult children of patients wi̇th schi̇zophrenia
  1. Tez No: 452787
  2. Yazar: ÇİĞDEM DİLEK ŞAHBAZ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. AGAH AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Zihin Kuramı (ZK) bozukluklarının şizofrenide remisyon döneminde de devametmesi ve psikotik belirti göstermeyen birinci derece akrabalarda da benzerbozuklukların gözlenmesi nedeniyle bu bozuklukların şizofrenide hastalık dönemindenbağımsız, süreğenlik gösteren endofenotiptik bir özellik olabileceği literatürdetartışılmaktadır. Biz de çalışmamızda şizofrenlerin psikotik olmayan yetişkinçocuklarında bu endofenotip adayını sorgulamayı ve bu örneklem grubunda bağlanmabiçimleri ile ZK ilişkisini araştırmayı amaçladık.Yöntem: Yataklı servislerde şizofreni tanısıyla takip edilmekte olan hastalarınAmerikan Psikiyatri Birliği'nin ?Ruhsal bozuklukların tanısal ve istatistikselsınıflandırması? DSM IV-TR' ye göre psikotik olmayan 47 sağlıklı yetişkin çocuğu ileyaş, cinsiyet ve öğrenim durumu açısından denkleştirilmiş ebeveynlerinde DSM IV-TR'ye psikotik bozukluk bulunmayan 49 kişi kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi.Katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Yapılandırılmış Klinik Görüşmesi HastaFormu (SCID-I) , Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE), Gözlerden ZihinOkuma Testi (GZOT) uygulandı. İstatistiksel çalışmada anlamlılık değeri p< 0. 05olarak kabul edildi.Bulgular: Örneklem grubunda ZK işlevlerinin ölçtüğümüz GZOT puanlarıkontrollerden istatistiksel olarak anlamlı biçimde düşük saptandı. Bağlanma biçimlerinideğerlendirdiğimiz ölçekte YİYE Kaçınma ve Kaygı puanlarının her ikisi de kontrolgrubuna göre istatistiksel açıdan anlamlı yüksek bulundu. Her iki ölçeğinkorelasyonlarında beklenilen ters ilişki istatistiki olarak anlam ifade edemedi.Sonuç: Şizofrenik ebeveyne sahip olan bu örneklem grubunda saptanan ZK işlevbozukluğu ve yüksek oranda kaygılı ve kaçıngan bağlanma biçimleri şizofreniendofenotip kavramına katkı sağlayabileceği görülmektedir. Hem bağlanma hem deZK'yı, etkileyecek ortak nörobiyolojik görüngüler bulunmaktadır ve bunlarınaraştırılması şizofreninin etiyolojisinin aydınlatılmasında ve tedavisinde yardımcıolabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: It is discussed in the literature that Theory of Mind (ToM) impairmentshave an endophenotypic chronic characteristic independent of the disease period inschizophrenia, since these impairments continue through the remission period inschizophrenic patients and immediate family with no psychotic symptoms manifest thesame impairments. Therefore, the objective of our study is to investigate this candidateendophenotype in non-psychotic adult children of patients with schizophrenia and theattachment styles in this sample group as well as its correlation with ToM.Method: 47 healthy adult children, non-psychotic according to DSM IV-TR, ofhospitalized patients followed-up with diagnosis of schizophrenia and 49 controlswhose parents do not have any psychotic impairment according to DSM IV-TR,matched in terms of age, gender and education level were included in the study. Socio-demographic Data Form, SCID-I Structured Clinical Interview Patient Form,Experiences in Close Relationships Inventory (ECRI), and Reading Mind in the EyesTest (RMET) were performed. Significance value was considered as p< 0 .05 for thestatistical study.Results: Evaluated RMET points of the ToM functions in the sample group werestatistically significantly lower than that of controls. In the scale where we evaluatedattachment styles, ECRI Avoidance and Anxiety points were both significantly highercompared to control group statistically. Reverse relation anticipated in the correlationof both scales was not significant statistically.Conclusion: ToM function impairment and highly avoidant and anxious attachmentstyles established in this sample group with schizophrenic parents can contribute to theschizophrenia end phenotype concept. There are common neurobiological factors thatcan affect both attachment and ToM and their further investigation might be helpful inetiological explanation and treatment of schizophrenia.