Kocaeli'nin Dilovası ve Kandıra ilçelerinde yaşayan gebelerden doğan bebeklerde ağır metal maruziyeti ile büyüme,gelişme durumunun saptanması araştırması
Research of heavy metal exposure with growth, development status of infants borned from mothers who live in Dilovası and Kandıra provinces of Kocaeli
  1. Tez No: 452792
  2. Yazar: MELİKE YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR HAMZAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tüm dünyada çocuklar çok sayıda çevresel tehdide maruz kalmaktadır. Çocuklar çevre kirliliğinin olumsuz etkileriyle anne karnından başlayarak karşılaşmaktadır. Hava, su ve besin gibi yollarla vücuda giren çevre kirleticileri annenin vücudunda yıllarca birikmekte ve plasenta aracılığıyla fetüse geçebilmektedir. Söz konusu kirleticiler anne sütünde birikerek doğumdan sonra anne sütü ile beslenen bebeğe de geçebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, kocaeli'nin dilovası ve kandıra ilçelerinde doğan bebeklerin ağır metal ve eser element maruziyetinin bebeklerin büyümesi üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu amaçla, bu çalışmanın da bir bölümü olduğu izlem çalışması için alınan kolostrum ve mekonyum örneklerinde ağır metal (al, as, cd, cu, fe, hg, pb ve zn) varlığı ve düzeylerine göre maruziyet olan ve olmayan 56 bebek çalışmaya alınmıştır. Büyümenin değerlendirilmesi için bebeklerin doğumdaki ve 1 yaşına kadar üçer aylık dönemlerdeki vücut ağırlığı, boy uzunluğu ve baş çevresi uzunluğu ölçümleri yapılmıştır. Kolostrum örneklerinde pb düzeyi dsö'nün önerdiği sınır değerin üzerinde olan annelerin bebeklerinin doğumdaki baş çevresi uzunluğunun söz konusu sınır değerin altında olan annelerin bebeklerinden farklı olduğu (p=0,01) saptanmıştır. Anne karnında ağır metal maruziyetinin bebeğin büyümesi üzerine olan etkilerini değerlendirmek için daha ileri çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Children exposure many environmental threats throughout the world. Children begin to face adverse effects of environmental pollution in their mother?s womb. Environmental pollutants entering the body in such ways as air, water and food, are accumulated in mother?s body for many years and then they can transfer to fetus through placenta. These pollutants can also be accumulated in breastmilk and after the delivery they can even transfer to breastfed infant. The aim of this study is to evaluate the effects of heavy metal and trace element exposure on growth of infants that were born in Dilovası and Kandıra provinces of Kocaeli. For this aim, 56 infants, who suffer or not suffer from exposure, according to the existence and levels of heavy metals (Al, As, Cd, Cu, Fe, Hg, Pb ve Zn) in the samples of colostrum and meconium that were taken for the prospective study, were considered in our study, being a part of the prospective study. To evaluate the infant growth, infants body weights, body lengths and head circumferences were measured at birth and in every three months until the age of 1. It was determined that the head circumferences of infants, whose mothers Pb levels of the colostrum samples are higher then the extreme value referred by WHO, vary from the infants whose mothers colostrum Pb levels are lower then the extreme value (p=0,01). Further studies are required to evaluate the effects of prenatal heavy metal exposure on infants growth.