Akut koroner sendromlu hastalarda farklı formüllerle hesaplanan tahmini glomerüler filtrasyon hızı değerlerinin uzun dönem prognoz ile ilişkisi
Relationship between estimated glomerular filtration rate values calculated by different formulas and long term prognosis among patients with acute coronary syndrome
  1. Tez No: 452793
  2. Yazar: GÖKHAN ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEOMAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, akut koroner sendrom (AKS)'lu hastalarda, 16 farklı formüle göre hesaplanan t-GFH değerlerinin 1 yıllık uzun dönem mortalite ve morbidite ile ilişkisini araştırmak ve farklı formüllere göre hesaplanan t-GFH değerlerinin prognostik etkinliklerini birarada karşılaştırmaktır.Gereç ve yöntem: Çalışmaya 29.12.2005 ve 24.05.2010 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Kardiyoloji Kliniği Koroner Yoğun Bakım Ünitesi'ne 200'ü STEMİ (%33.2), 182'si NSTEMİ (%30.2) ve 220'si USAP (%36.5) olmak üzere Akut Koroner Sendrom tanısı ile yatırılan toplam 602 hasta [442 Erkek (% 73.5), 160 Kadın (% 26.5), ortalama yaş=60 ? 10 yıl] alındı. Başvuru anında hastalardan alınan kan örneklerinde, hemogram, elektrolit, glukoz, üre, kreatinin ve lipid seviyeleri ölçüldü. Tüm hastalarda, 16 farklı formül kullanılarak tahmini glomeruler filtrasyon hızı (t-GFH) değerleri hesaplandı. Hastalar 1 yıl süresince takip edildi. Bir yıllık takip süresince ölüm, ölümcül olmayan miyokard infarktüsü ve yatış gerektiren tekrarlayan angina, yeni kardiyovasküler olay (YKVO) olarak tanımlanarak çalışmanın sonlanım kriteri olarak kabul edildi.Bulgular: İzlem süresince hastaların 69'unda (% 11.5) ölüm, 69'unda (% 11.5) yatış gerektiren tekrarlayan angina ve bu 69 hastanın 20'sinde (% 3.3) ölümcül olmayan miyokard infarktüsü olmak üzere toplam 138 yeni kardiyovasküler olay gerçekleşti. Yeni kardiyovasküler olay gelişen kişilerde, tüm formüllere göre hesaplanan t-GFH değerleri anlamlı olarak daha düşüktü. Farklı formüllerin YKVO gelişimini belirlemedeki riskli kestirim değerleri ROC eğrisi analizi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the relationship between estimated glomerular filtration rates (eGFR) calculated by 16 different formulas and long term mortality and to compare prognostic efficacy of different eGFR formulas among patients with acute coronary syndrome (ACS).Materials and Method: The study group consisted of 602 patients [442 Male (73.5%), 160 Female (26.5%), mean age=60 ? 10 years] whom were admitted to Coronary Care Unite of Kocaeli University Cardiology Clinic with the diagnosis of ACS [200 STEMI (33.2%), 182 NSTEMI (30.2%) and 220 USAP (36.5%) during the time period of 29.12.2005 and 24.05.2010. Hemogram, electrolyte levels, glucose, urea, creatinine and lipid profile were analyzed in blood samples taken on admission. Estimated glomerular filtration rates were calculated by using 16 different formulas in all patients. The patients were followed for 1 year. Primary end point of the study was new cardiovascular events (NCVE) which was defined as combination of cardiac death, nonfatal MI and recurrent angina that required hospitalisation.Results: During the follow up period, 138 NCVE, 69 (11.5%) death, 69 (11.5%) recurrent angina and in these 69 patients; 20 (%3.3) non-fatal myocardial infarction were developed in the study group. All of the eGFR values calculated by 16 different formulas were significantly lower among patients with NCVE. ROC curve analysis was used to investigate the risky cut-off values of diferent eGFR formulas for predicting NCVE.