Kronik hepatit b hastaları ve inaktif taşıyıcıların yaşam kalitelerinin karşılaştırılması ve öngörücülerinin belirlenmesi
Comparing quality of life scores between inactive hbsag carriers and noncirrotic chronic hepatitis b patients and determining predictors of quality of life
  1. Tez No: 452795
  2. Yazar: UĞUR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM YALUĞ ULUBİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Psikiyatri, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç ve kapsam: Dünyada 350-400 milyondan fazla olduğu tahmin edilen kronikHBV enfeksiyonu, hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, ruhsal ve fiziksel güç kaybınaneden olan önemli bir sağlık problemidir. Bu tez çalışmasında nonsirotik kronik Hepatit Bhastaları ve inaktif HBsAg taşıyıcılarında yaşam kalitesinin irdelenmesi ve bu hastalardayaşam kalitesi ile ilgili öngörücülerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Yöntem: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları polikliniğince takipedilen 50 nonsirotik kronik Hepatit B hastası ve 34 inaktif Hepatit B taşıyıcı çalışmaya dâhiledilmiştir. Verilerin toplanmasında sosyodemografik form ve SF-36 kullanılmıştır.Bulgular: Hasta grubunda sosyal fonksiyon, mental sağlık ve vücut ağrısı skorları iyidüzeyde, fiziksel rol güçlüğü, emosyonel rol güçlüğü, genel sağlık ve canlık skorları kötü;taşıyıcı grupta mental sağlık, emosyonel rol güçlüğü, sosyal fonksiyon ve vücut ağrısı skorlarıiyi düzeyde, fiziksel rol güçlüğü, genel sağlık ve canlık skorları kötü düzeyde idi. Yaşamkalitesinin bozulmasında yaş ve ileri eğitim düzeyi bir öngörücü olarak saptanmıştır.Tartışma: Bu tez çalışmasında bizler, Kocaeli ve çevresinde yaşayan inaktif HepatitB taşıyıcılarının ve aktif Hepatit B hastalarının yaşam kalitelerini karşılaştırmayı ve olasıöngörücüleri saptamaya çalıştık. Bizim çalışmamızda da taşıyıcı grup ve aktif grup arasındayaşam kalitesi skorlarında literatüre benzer şekilde anlamlı farklılık bulunmamıştır. Taşıyıcıgrubun aktif gruba benzer puanlar almasında hastalığın kronik gidişi, bulaştırıcılığıi hastalıklailgili yanlış inançlar ve de hasta olma fikri etkili olmuş olabilir.Hepatit B taşıyıcısı olmakbelirgin fiziksel kısıtlamalar neden olmasa da hastalığın seyri ve kronik doğası kişinin ciddibir hastalığı olduğu algısına kapılmasına neden olabilir. Çalışmada kullanılan ölçeğinhastalığa özgü bir ölçek olmaması da iki grup arasındaki olası farklılıkların tam olarak ayırtedilememesine neden olmuş olabilir.Sonuç: Hepatitli hastalarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi önemlidir. Buhastalarda yaşam kalitesi değerlendirilirken genel yaşam kalitesi ölçeklerinin yanındahastalığa özgü ölçeklerin kullanılması bu olgularda yaşam kalitesindeki değişiklikleri daha iyianlamamıza olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: With over 350-400 million people affected worldwide, infection with thechronic hepatitis B virüs is a health problem that has negative effect on patient?s quality oflife and causes mental and physical disturbances. The objective of this thesis study iscomparing quality of life scores between inactive HBsAG carriers and noncirrhotic chronicHepatitis B patients. We also aimed to determine predictors of quality of life.Method: 50 noncirrhotic chronic Hepatitis B patients and 34 inactive HBsAG carrierswere selected for the study. All were outpatiens of Infectious Diseases Department of KocaeliUniversity School of Medicine. Sociodemographic form and SF-36 have been used to collectdata.Results: Cronic patients had good scores in the subdomains of social functioning,mental health and bodily pain; bad scores in the subdomains of role physical, role emotional,general health and vitality. ?nactive carriers had good scores in the subdomains of mentalhealth, role emotional, social functioning and bodily pain; bad scores in the subdomains ofrole physical, general health and vitality. Age and education level has been determined as apredictor of quality of life.Discussion: It has been aimed to compare quality of life scores between inactiveHBsAG carriers and noncirrhotic chronic Hepatitis B patients in Kocaeli and determinepredictors of quality of life. Our study has similar findings with literature. There were nosignificant differences between quality of life sscores of two groups. Having the idea of beingpatient, myths about the disease and cronic course of ilness may be the factors that reducedthe quality of life scores of inactive carriers. While being inactive carrier of Hepatit B do notcause physical restrictions, the course and cronic nature of ilness may influence patients to getthe idea of having a severe disease. We did not use a disease specific quesitonary so this maybe a factor not to make an optimal comparement between to groups.Conclusion: It is important to asses quality of life of patients with Hepatitis B. In thispatient group, use of disease spesific assesment and general quality of life assesment toolstogether will provide to a better understanding about the alteratons of quality of life.