Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yoğun bakım ünitesinde mortalite tahmini
Prediction of mortality in our ICU
  1. Tez No: 452796
  2. Yazar: HANDE ÖZOCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA NUR BAYKARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu tez çalısmasının amacı APACHE II ve SOFA skorlama sistemlerinin, Yoğun bakım ünite (YBÜ)'mizdeki mortalite tahmin performanslarının belirlenmesidir. YBÜ hastalarında ilk 24 sa.'e ait rutin biokimya parametrelerinin mortaliteye etkisinin araştırılması bu çalışmanın ikincil amacıdır.Yöntem: Kocaeli Üniversitesi Etik Kurulundan onay alınarak, 1 Mart 2010-1 Mart 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilen bu çalışmaya YBÜ'mizde 24 saatten fazla kalan bütün hastalar dahil edilmiştir. Hastaların APACHE II, SOFA, ? SOFA, T.maks.SOFA skorları hesaplandı. Kaydedilen diğer parametreler; hastaların yaşları, yatış nedenleri, eşlik eden hastalıkları, yatış süreleri, mekanik ventilasyon gereksinimi, trakeotomi varlığı, hemodiofiltrasyon uygulaması, enfeksiyon varlığı, beslenme şekilleri ve YBÜ'ne yatışdaki biyokimyasal parametreleri şeklindeydi Sürekli değişkenlerin mortaliteyle ilişkileri bağımsız örnek t-testi kullanılarak, kategorik değişkenler ise ki-kare testi kullanılarak değerlendirildi. p?0.1 olduğu takdirde değişken çoklu lojistik regresyon modeline dahil edildi. Birisi APACHE II ve diğeri (?)SOFA ve tot. maximum SOFA'nın dahil edildiği iki lojistik regresyon modeli oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Objective:The purpose of this study is to assess mortality prediction performance of Acute Physiology and Chronic Health Evaluation (APACHE) II and Sequential organ failure assessment (SOFA) scoring systems in our ICU. The second aim was to evaluate the effect of commonly ordered routine admission laboratory tests on mortality in ICU.Method: Following approval by the Ethical Review Board of Kocaeli University, all patients admitted to our ICU more than 24 hours during one year period (March 1 2010 / March 1 2011) were included in the study. APACHE II, SOFA adm., delta (?) SOFA and total maximum SOFA (T.max.SOFA) were were recorded. Other data collected included age, reason for admission, presence of comorbid condition, length of stay in ICU, the requirement for mechanical ventilation, presence of tracheotomy, hemodiafiltration application, type of nutrition, presence of infection and routine admission laboratory parameters. Univarate analysis was performed using unpaired t tests for continuous variables and chi square for categorical ones to assess those related to mortality. Variables with a p value less than 0.1 were entered into a logistic regression model. Two logistic regression model was constructed, one based on the APACHE II and another based on (?)SOFA and T.max.