Koroner arter bypass cerrahisi uygulanan hastalarda anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörlerinin postoperatif renal fonksiyonlar üzerine etkisi
The effect of the preoperative use of angiotensin converting enzyme inhibitor on cardiopulmonary bypass and the renal functions after coronary artery bypass
  1. Tez No: 452798
  2. Yazar: MEHMET EMİN ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TURAN BERKİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı kardiyopulmoner bypass ile koroner arter bypass cerrahisi uygulanan hastalarda preoperatif dönemde kullanılan angiotensin dönüştürücü enzim inhibitörü ilaçların, postoperatif renal fonksiyonlar üzerine etkilerini araştırmaktır. Kliniğimizde izole koroner arter bypass cerrahisi uygulanan 139 hasta (110 erkek, 29 kadın) çalışmaya alındı. Hastalar preoperatif dönemde angiotensin dönüştürücü enzim inhibitörü kullanmayanlar (grup 1) ve kullananlar (grup 2) olarak iki gruba ayrıldı. Kreatinin değerleri üzerinden veri toplandı. Veriler preoperatif, postoperatif 0., 1., 2., 4. ve 7. günlerde toplanarak kaydedildi. İki grup arasında preoperatif kreatinin değerleri açısından istatistiksel farklılık saptanmadı (p>0,05). Ortalama değerler göz önüne alındığında grup 1 de kreatinin değerleri preoperatif değerden başlayarak; postoperatif 0, postoperatif 1 ve postoperatif 2 de artmış, postoperatif 4 ve postoperatif 7 de önceki değere kıyasla düşmüş olarak bulundu. Yapılan istatistiksel çalışmada preoperatif değerine kıyasla mevcut olan kreatinin yüksekliği postoperatif 1 (p0,05). Bu verilere ek olarak postoperatif 0 ile postoperatif 1 arasındaki yükseklik istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05).Bu çalışmanın sonucunda preoperatif angiotensin dönüştürücü enzim inhibitörü ilaçların kullanımının kardiyopulmoner bypass sonrası renal hasara neden olmadığı, aksine perfüzyon sonrası yüksek seyreden periferik vasküler rezistans'ın düşmesi yönünde etki ederek, renal fonksiyonların daha erken düzelmesini sağladığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to search the postoperative effects of the preoperative use of angiotensin converting enzyme inhibitors on renal functions in patients undergoing CABG with cardiopulmonary bypass. 139 patients (110 male, 29 female) who underwent isolated coronary artery bypass in our clinic were enrolled to the study. The patients were separated into two groups as the patients who hadn?t used angiotensin converting enzyme preoperatively (group 1) and the ones who had used it (group 2). Collection of data was according to the creatinine levels. Data were collected and recorded preoperatively, and on the 0, 1st, 2nd, 4th and 7th day postoperatively. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of creatinine levels (p>0,05). When the mean levels were considered, in the group that hadn?t used angiotensin converting enzyme inhibitor, compared to the preoperative levels, the creatinine levels were increased on the postoperative 0, postoperative 1st and postoperative 2nd days and decreased on the postoperative 4th and postoperative 7th days compared to the earlier days. In the statistical study, the increase in the creatinine levels on the postoperative 1st (p0,05). In additin to this data, the increase between postoperative 0 and postoperative 1st day was found to be statistically significant (p0,05).The results of this study have showed that the preoperative use of angiotensin converting enzyme inhibitor drugs are not associated with the renal injury after cardiopulmonary bypass; on the contrary, they provide earlier improvement of renal functions by effecting to decrease the high peripheral vascular resistance after cardiopulmonary bypass.