Bir grup sağlık yüksek okulu öğrencisinin yeme tutumu ve çocukluk çağı psikolojik travmaları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between the eating attitudes and childhood psychological traumas of a group of school of health sciences students
- Tez No: 452797
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAMER AKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversiteye devam etmekte olan kız öğrencilerin yeme tutumunu ve yeme psikopatolojisini değerlendirmek, öğrencilerin yeme tutum ve sorunları ile çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkiyi ve yeme bozukluklarına yatkınlık yaratacak bazı etkenleri incelemektir.Çalışmaya, 2010 ? 2011 öğretim yılında Kocaeli Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu hemşirelik ve ebelik bölümüne devam etmekte olan 201 öğrenci katılmıştır. Öğrenciler, sosyodemografik veri formu, yeme tutumu testi (YTT), yeme bozukluğu değerlendirme ölçeği (YEDÖ) ve çocukluk çağı travmaları ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Veriler, regresyon analizi, t testi, manova testi ve ki-kare testi kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin analizinde bir istatistik paket programı kullanılmıştır. Sonuçların yorumlanmasında p< 0.05 anlamlılık düzeyi kabul edilmiştir.Çalışmamızda en az bir tip çocukluk çağı travması olan grubun çocukluk çağı travması olmayan gruba göre YEDÖ ve YTT toplam puanlarının anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptandı. Ayrıca çocukluk çağı cinsel istismarı bildirenlerin YTT toplam puanlarının çocukluk çağı cinsel istismarı bildirmeyenlerden anlamlı olarak farklı olduğu görüldü. Çalışmamızda beden kitle indeksi (BKİ) kategorileri ile çocukluk çağı travmatik yaşantıları ve YTT toplam puanı arasında bir ilişki saptanmazken, YEDÖ toplam puanının üç BKİ kategorisinde de birbirlerinden anlamlı olarak farklı olduğu görüldü. Fazla kilolu grubun normallerden, normal grubun ise zayıflardan daha yüksek puan aldıkları görüldü.Bu bağlamda, bu çalışmanın sonuçları öğrencilerin bir kısmında bozulmuş yeme tutumu ve yeme bozukluğu belirtilerinin gözlendiği, bunların ise çocukluk çağı travmaları ve BKİ ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is evaluating of eating attitudes and eating psychopathology of the school of health sciences students of University of Kocaeli. The study examines the relationship between eating attitudes and eating problems, childhood traumas and the factors which cause predisposition of eating disorders.201 students enrolled at the school of health sciences students of Kocaeli University during the 2010-2011 educational year were included in the study. The students evaluated with sociodemographic data form, eating attitude test (EAT), aeting disorder examination questionnaire (EDEQ) and Childhood Trauma Questionnaire. Data?s were analyzed with regression analysis, t test, manova test and ki-square test. A statistic packet program was used to analyze the data?s.