Somut ve soyut kelimelerin semantik işlemlemesinin elektrofizyolojik karşılıkları
Semantic processing of concrete and abstract words and their electrophysiological correlates
- Tez No: 452803
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİT KARAMÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bugüne kadar yapılan çalışmalar kortekste, kavramların tekil nodlardan ziyade onları oluşturan bileşenlerine bölünerek kodlandığına işaret etmektedir. Literatürde, bağlamın somut ve soyut kavramların geri çağırılması ve kodlanması üzerindeki etkisi net değildir. Soyut ve somut kelimelerin semantik işlenmesi sırasında aktiflenen yapıların zamansal ve topografik ilişkilerinin aydınlatılması gerekmektedir. Bu amaçla tekil olarak sunulan soyut ve somut fiillerin soyut ya da somut bağlam desteğiyle sunulduğunda oluşan Olayla İlişkili Potansiyeller (OİP) karşılaştırılmıştır. Bunun için 21 sağlıklı denekten ödev sırasında 19 kanaldan elektroensefalografi (EEG) kayıtları alınmıştır. Gönülülerden bilgisayar ekranın ortasında gösterilen kelimeleri içlerinden okumaları ve onları takip eden semantik doğrulama sorularını cevaplamaları istenmiştir. Soyut ve somut fiiller ilk ödevde tekil olarak, ikinci ödevde ise anlamlı iki kelimelik cümlelerin sonunda verilmiştir. Hedef kelimelere oluşan elektrofizyolojik cevaplar, P200, N400 ve LPC olmak üzere üç zaman penceresinde incelenmişlerdir. P200 latansı ve genliği sonuçları, bellekte somut ve soyut semantik kavramların aktiflenmelerinin hızı ve topografisinde 150-300 msn arasında fark olmadığını göstermektedir. Bağlam desteği olmayan tekil sunumların N400 genlikleri daha negatif bulunmuştur. Bu durum, tekil halde sunulduklarında somut ve soyut semantik kavram temsillerinin bellekte aktiflenmelerinin bağlam destekli koşullara kıyasla daha zor gerçekleştirildiğine işaret etmektedir. Tekil soyut ve tekil somut koşullarının arasında anlamlı bir fark bulunmaması, bağlam desteği olmadığında somutluğun semantik işlemlemeyi etkilemediği anlamına gelmektedir. Benzer şekilde tekil soyut ve tekil somut koşullarında LPC genliğinin negatif olması, soyut kelimelerin işlemlenmelerinde somutlara kıyasla daha fazla anlam belirsizliği çözümü gerektirdiklerine işaret etmektedir. Mevcut çalışma, soyut ve somut semantik temsillerin kognitif süreçlerinin kelime ve doğal cümle algılaması sırasında farklılık gösterdiklerine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Research carried out to date, indicates that the concepts are encoded by their components rather than single node-like grandmother cells. The contextual effect on the retrieval and encoding processes of concrete and abstract concepts is still unclear. Further research is needed to clarify the temporal and topographical relationships between structures and amodal hubs that are activated during the semantic processing of context-dependent concrete and abstract words. With this aim, this study investigated the Event Related Potentials (ERP) generated in response to concrete and abstract words presented in isolation versus within context. We have collected 19-channel electroencephalography (EEG) recordings from 21 healthy subjects during the task. The subjects were given a semantic verification task. Electrophysiological responses generated in response to target words were analyzed for P200, N400 and LPC. The results of P200 analyses indicate that semantic processing of concrete and abstract words do not differ in terms of speed and topography within 150-300 ms time frame. Isolated words were found to have more negative N400 and LPC amplitudes, which indicates that processing is more strenuous when words lack contextual support. N400 and LPC generated in response to isolated concrete and abstract words were not found to be significantly different. Therefore it is inferred that when words are isolated, concreteness does not effect processing. Whereas, LPC amplitude was highest for context supported abstact-abstract group, which bolsters the theory that LPC reflects semantic ambiguity resolution. Current study demostrates that processing of concrete and abstract semantic representations differs depending on contextual support.