Kistik fibrozisli hastalarda diyet yağının büyüme, kan lipit profili ve solunum fonksiyonlarına etkisi üzerine bir araştırma
The Effect of dietary fat on to growth serum lipid profile and pulmonary function on cystic fibrosis patients
  1. Tez No: 60070
  2. Yazar: OYA EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışma H.Ü. Tıp Fakültesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Göğüs Hastalıkları bölümünde KF tanısı konulan ve tedavileri evde yapılan çocuklarda diyet yağının; büyüme, kan lipit profili ve solunum fonksiyonlarına etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. KF'li çocuklar yaşlarına göre 3 grup altında incelenmiş, toplam 26 KF'li çocuk ve benzer yaş, cins ve sayıda aynı hastaneye başvuran sağlıklı çocuklar (kontrol grubu) ile karşılaştırılmıştır. Araştırma uygulanan diyetteki enerjinin yağdan gelen yüzdesine göre iki aşamada yürütülmüştür. Birinci aşamada yağ sınırlandırılmış diyet (enerjinin ençok %25'i yağdan gelen) 3 ay süreyle uygulanmış, ikinci aşamada yağ sınırlandırılmamış diyet (enerjinin %35'i yağdan gelen) birinci aşamadan sonra üç ay süreyle uygulanmıştır. Araştırmada çocukların heray antropometrik ölçümleri üç günlük besin tüketimleri ve fiziksel aktiviteleri değerlendirilmiştir. Araştırmanın başlangıç ve aşamalar sonunda total kolesterol, trigliserid, VLDL kolesterol, LDL kolesterol, HDL kolesterol, hemoglobin, hematokrit değerlerine bakılmış ve periferik yaymaları değerlendirilmiştir. Üçüncü KF grubunda (6 yaş üzeri) solunum fonksiyonlarına araştırmada aşamalar sonunda bakılmıştır. Araştırmanın başlangıcında KF grubu ile kontrol grubu arasında ağırlık ve boy uzunluğu açısından istatistiksel olarak önemli fark bulunmaz iken ÜOKÇ, TDKK birinci KF grubunda birinci kontrol grubundan düşük bulunmuş ve bu fark istatistiksel açıdan önemli bulunmuştur (P0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is carried out at Hacettepe University İhsan Doğramacı Children's Hospital Chest Diseases Department on cystic fibrosis patients followed up mainly on home-therapy to determine the effect of dietary fat on growth, serum lipid profile and pulmonary function tests. Cystic fibrosis patients are examined according to their ages in three subgroups. This total 26 cystic fibrosis patients are compared with the same number of age and sex matched healthy control children. The study is carried out in two steps according to the percentage of fat in the total dietary energy. At the first step fat-limited diet (lipid comprises 25 % of the total energy), at the second step fat-unlimited diet (lipid comprises 35 % of the total energy) is suggested for two consecutive threee months periods. During reasearch anthropometric data food consumption and physical activities of children were evaluated every month. At the beginning of study and at the end of both steps total cholesterol, triglyceride, VLDL cholesterol, HDL cholesterol, LDL cholesterol, hemoglobin, hematocrit, and peripheral smears are evaluated. In the third cystic fibrosis group (6 years of age and over) pulmonary function studies at the end of both steps are obtained.