Büyüyen bıldırcınlarda rasyona fitaz ve formik asit ilavesinin performans, bağırsak histomorfolojisi, sekum mikrobiyal popülasyonu ve kısa zincirli yağ asidi bileşimi ile besin madde sindirilebilirliği ve tibia özelliklerine etkisi
Effects of dietary supplementation with phytase and formic acid on performance, intestinal histomorphology, cecal microbial populations, short-chain fatty acids content, nutrient digestibility, and tibia characteristics in growing quails
  1. Tez No: 991347
  2. Yazar: AHMET ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF CUFADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
Özet
Mevcut çalışma büyüyen bıldırcınlarda rasyona fitaz ve Na-format ilavesinin performans, bağırsak histomorfolojisi, körbağırsak mikrobiyal popülasyonu ve kısa zincirli yağ asidi bileşimi ile besin maddelerinin sindirilebilirliği ve tibia özelliklerine etkisini belirlemek için yapılmıştır. Denemede günlük yaşta toplam 360 adet bıldırcın civcivi kullanılmış ve deneme 35 gün sürmüştür. Denemede basal rasyon (pozitif kontrol; PC), %0.14 kullanılabilir P içeren rasyon (negatif kontrol; NC), negatif kontrol rasyonuna 500 FTU/kg fitaz ilaveli rasyon (NC+Phy), pozitif kontrol rasyonuna % 0.2 Na-format ilaveli rasyon (PC+Formik) ve negatif kontrol rasyonuna 500 FTU/kg fitaz ve % 0.2 Na-format ilaveli rasyon (NC+Phy+Formik) olmak üzere toplam 5 farklı rasyon kullanılmıştır. Civcivler, bu rasyonların oluşturduğu 5 muamele grubuna 6 tekerrürlü olarak toplam 30 alt gruba herbirinde 12 adet olacak şekilde rastgele dağıtılmıştır. Denemenin 5. haftasında NC grubu CA bakımından diğer gruplardan önemli seviyede düşük olurken (P<0.05), deneme sonu itibariyle (0-5. hafta) canlı ağırlık artışı NC grubunda diğer gruplardan önemli seviyede daha düşük olmuştur (P<0.05). Deneme sonu itibariyle (0-5 hafta) gruplar arasında yem tüketiminde önemli seviyede fark olmamıştır (P>0.05). Fitaz ve Na-format ilaveli (NC+Phy+Formik) grupta, yemden yararlanma oranı deneme sonu itibariyle PC, NC ve NC+Phy gruplarından önemli derecede daha düşük olmuştur (P<0.05). Karkas randımanı NC grubunda PC ve NC+Phy+Formik gruplarından önemli seviyede daha düşük olmuştur (P<0.05). Ölüm oranı NC grubunda diğer gruplardan önemli seviyede yüksek olmuştur (P<0.05). Villus yüzey alanı NC+Phy, PC+Formik ve NC+Phy+Formik gruplarında PC ve NC gruplarından önemli seviyede daha yüksek olmuştur (P<0.05). NC ve NC+Phy+Formik gruplarında asetat ve bütirat seviyeleri ile NC+Phy, PC+Formik ve NC+Phy+Formik gruplarında propiyonat seviyeleri önemli seviyede daha yüksek olmuştur (P<0.05). NC+Phy+Formik rasyonu ile beslenen hayvanlarda PC ile beslenenlere kıyasla BCFA ve toplam SKYA konsantrasyonları önemli seviyede yüksek olmuştur (P<0.05). NC+Phy+Formik rasyonuyla beslenen grupta laktobasil sayısı diğer gruplardan önemli seviyede yüksek olmuştur (P<0.05). NC+Phy ve NC+Phy+Formik gruplarında ham protein, kuru madde ve P ileal sindirilebilirliği diğer gruplardan önemli seviyede daha yüksek olmuştur (P<0.05). Rasyona fitaz ve Na-format ilavesinin tibia ağırlığı, uzunluğu, çapı ve kırılma direncine önemli seviyede etkisi olmamıştır (P>0.05). Sonuç olarak, büyüyen bıldırcınlarda rasyona fitaz ve Na-format ilavesinin yemden yararlanmayı iyileştirip, toplam BCFA, SKYA ve Lactobacillus gibi yararlı bakteriler açısından bağırsak durumunu iyileştirdiği görülmüştür
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to determine the effects of dietary supplementation with phytase and Na-formate on performance, intestinal histomorphology, cecal microbial populations, short-chain fatty acid composition, nutrient digestibility, and tibia characteristics in growing quails. The study used 360 one-day-old quail chicks and lasted 35 days. Five dietary treatments were formulated: a basal diet (positive control; PC), a diet containing 0.14 % available phosphorus (negative control; NC), the NC diet plus 500 FTU/kg phytase (NC + Phy), the PC diet plus 0.2 % sodium formate (PC + Formic), and the NC diet plus 500 FTU/kg phytase and 0.2 % sodium formate (NC + Phy + Formic). Chicks were randomly distributed into 30 subgroups (6 replicates per treatment) of 12 birds each. At week 5, birds in the NC group had significantly lower body weight than all other groups (P<0.05), and over the 0–5 week period, body weight gain in NC was significantly lower than in the other treatments (P<0.05). No significant differences in feed intake were observed among groups (P>0.05). By the end of the trial, feed conversion ratio in NC + Phy + Formic was significantly better than in PC, NC, and NC + Phy (P<0.05). Carcass yield was significantly reduced in NC compared with PC and NC + Phy + Formic (P<0.05), and mortality was significantly higher in NC than in the other groups (P<0.05). Villus surface area was significantly greater in NC + Phy, PC + Formic, and NC + Phy + Formic than in PC and NC (P<0.05). Cecal acetate and butyrate levels were significantly elevated in NC and NC + Phy + Formic (P<0.05), while propionate was higher in NC + Phy, PC + Formic, and NC + Phy + Formic (P<0.05). Branched-chain fatty acids (BCFA) and total short-chain fatty acid (SCFA) concentrations were significantly increased in the NC + Phy + Formic group compared with PC (P<0.05). Lactobacillus counts were highest in NC + Phy + Formic (P<0.05). Ileal digestibility of crude protein, dry matter, and phosphorus was significantly improved in NC + Phy and NC + Phy + Formic (P<0.05). Tibia weight, length, diameter, and breaking strength were not affected by the treatments (P>0.05). In conclusion, supplementing growing quail diets with phytase and sodium formate enhanced feed utilization and improved intestinal health, as evidenced by increased BCFA, total SCFA, and Lactobacillus populations.