Amatör spor kulüplerinde görev yapan antrenörlerin iletişim becerilerinin değerlendirilmesi(Manisa ili örneği)
Evaluate the communication skills of the trainers coaching at the amateur sport clubs(Reference province Manisa)
  1. Tez No: 452857
  2. Yazar: NESİL ÖZBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, amatör spor kulüplerinde görev yapan antrenörlerin iletişim becerilerini belirlemek ve değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca yapılan bu çalışma, antrenörlerin iletişim becerileri düzeylerinde branş, cinsiyet, yaş, antrenörlük kademesi, çalışma süresi, kadro durumu ve eğitim durumu gibi sosyo-demografik değişkenlerin anlamlı bir fark oluşturup oluşturmadığını da belirlemeye yöneliktir.Bu araştırmanın evrenini Manisa ilinde bulunan amatör spor kulüplerinde görev yapan antrenörler oluşturmaktadır. Çalışmaya katılan 125 antrenör, olasılığa dayalı olmayan kolayda örnekleme yöntemiyle seçilmiştir.Araştırmadaki veriler iki farklı ölçme aracı yoluyla elde edilmiştir. Bu araçlardan birincisi, araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formudur. İkinci veri ölçme aracı, Korkut (1996) tarafından geliştirilen, geçerliliği ve güvenirliği yapılmış olan İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği (İBDÖ)'dir. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statistical Packet for Social Sciences version 16) programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out in order to identify and evaluate the communication skills of the trainers coaching at the amateur sport clubs. Besides, this study is to determine whether the trainers commuciation skills level of the socio demographic variables like event, sex, age, branch, training degree, period of work, employment status, and education status form a semantic difference.The trainers coaching at the amateur sport clubs in Manisa form the basis of the macrocosm of this research. 125 triners taking part in this study have been chosen by convenience sampling method which is not probabilistic.Datas of the research have been acquired by two different assessment and evaluation instruments. The first of these instruments is self-information form. The second assessment and evaluation instrument is Communication Skill Evaluation Scale, developed by Korkut (1996), validity and reliability of which have been made. Statistical Packet for Social Sciences version 16 was used in the statistical analysis of the data obtained.