Dicle Üniversitesi'nde tıp fakültesi ve diğer fakültelerde son sınıf öğrencilerinde kronik yorgunluk ve depresyon sıklığının değerlendirilmesi
Last year students at Dicle University Faculty of Medicine and other faculties to assess the prevalence of chronic fatigue and depression
  1. Tez No: 452863
  2. Yazar: İLKNUR ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. HALİS TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Kronik yorgunluk sendromu (KYS) sakatlayıcı, multisistemik belirtilerle, kronik dalgalı seyir gösteren, etyopatogenetik mekanizmaları henüz aydınlatılamamış ve etkin bir tedavisi bulunmayan bir hastalıktır. Bireysel, sosyal, mesleki, eğitimsel ve ruhsal fonksiyonlarını kısıtlayan, bununla birlikte uyku bozukluğu, konsantrasyon ve hafıza zayıflığı gibi çeşitli semptomların bulunduğu kronik bir hastalıktır.Çalışmadaki amaç; Diyarbakır Dicle Üniversitesi'ndeki fakültelerdeki son sınıf öğrencilerinin, kronik yorgunluk sendromu ve depresyon açısından ne durumda olduklarını incelemek, bu sendromun ve depresyonun oluşumunda rol alan etmenleri değerlendirmek ve elde edilen verilere dayanarak KYS'nun üstesinden gelmek için alınacak önlemlere ışık tutmaktır.Materyal ve Metod: Çalışmaya 230'u (%43,8) kız ve 295'i (%56,2) erkek olmak üzere 525 kişi katıldı. Yüz yüze görüşme yöntemiyle yapılan anket formu, açık uçlu sorular ve iki veya daha fazla seçmeli soruların yer aldığı yarı yapılandırılmış bir formdu. Demografik özellikler, çalışma koşulları, alışkanlıklar ve boş zaman uğraşısı ile ilgili 22 soru içermekteydi. Ankete CDC (Center for Disease Control)'nin KYS değerlendirme kriterleri ile 17 itemli HAM-D (Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği) indeksi de eklenmiştir. Student t testi, Ki-Kare (Fisher's exact) One Way ANOVA (Bonferroni) testi, Pearson korelasyon testi kullanıldı. Lojistik regresyon analizi (Odds Ratio=OR ve %95 Güven Aralığı) kullanıldı. Veriler Ortalama±SD olarak gösterildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic fatigue syndrome (CFS) is a debilitating disease and has a chronic fluctuating course with multisystemic symptoms. Its etiopathogenetic mechanisms have already not been established and no effective treatment is available. CFS is a chronic disease which restricts the individual, social, vocational, educational and spiritual functions of the people, also cause to symptoms such as sleep disturbance, weakness of concentration and memory.The purpose of this study is to evoluate the senior students of Diyarbakır Dicle University Faculties in terms of chronic fatigue sendrome (CFS) and depression. By using questionare and investigate the factors involved in the development of CFS and depression and to shed light on the preventive measurements. Those can be taken in order to overcame the CFS with the help of those data.Matherials and Methods: Five hundered twenty five (525) students (230 female and 295 male) involved the study. The questionnaire form had been filled by face-to-face interview method. The survey was semi-structured one which is consisted of open-ended and two or more multiple-choiced questions. There was 22 questions about demographic features, working conditions, habits and hobbies. HAM-D (hamilton rating scale for depression) index consisted of 17-items and CFS (chronic fatigue syndrome) evaluation criterias of CDC (Center for Disease Control) were also added to the survey. In order to analyze the data, Student?s t-test, Chi-square (Fisher?s exact), One way ANOVA (benferroni) test, Pearson correlation test were used and logistic regression analysis (odds Ratio=OR and %95 confidence interval) was also used. Data were shown as mean ± SD (standard deviation).