Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi sağlık çalışanlarının meme kanseri ve meme kanser taramaları hakkında bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, attitude and behaviors of health employees of Dicle University Medical Faculty about breast cancer and breast cancer screening
- Tez No: 688749
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAKİZE GAMZE ERTEN BUCAKTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş ve Amaç: Ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türü meme kanseridir. Meme kanseri sık görülmesine rağmen erken tanı alıp tedaviye başlandığında mortalite oranı oldukça düşen bir kanser türüdür. Bunun için de ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde kanser tarama programları uygulanmaktadır. Kanser tarama programlarının etkin uygulanabilmesi ve toplumda bu konuda bir farkındalık oluşabilmesi için sağlık çalışanlarına büyük bir görev düşmektedir. Bu çalışmamızda amacımız sağlık çalışanlarının meme kanseri ve meme kanseri taramaları hakkındaki bilgi düzeylerini, tutum ve davranışlarını incelemek ve toplumda oluşturmak istediğimiz farkındalığın ne kadarının biz sağlık çalışanlarında olduğunu belirlemektir. Materyal ve Metod: Çalışmamız Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapmakta olan ve çalışmaya ilişkin bilgilendirilip, katılmayı kabul eden sağlık çalışanlarının dâhil edildiği kesitsel ve tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Çalışmaya katılmayı kabul eden kişilere, sosyodemografik özelliklerin, mesleki bazı bilgilerin, meme kanseri ve meme kanseri taramaları hakkındaki bilgi düzeylerinin, tutum ve davranışlarının sorgulandığı bir veri formu uygulanmıştır. Elde ettiğimiz verilerin istatistiksel analizi için SPSS 26.0 (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza katılan 355 sağlık çalışanının 212'si (%59.7) kadındı, 232'si (%65.4) evliydi. Yaş ortalaması 31.5±5.7 (min-max:21-57) bulundu. Katılımcıların 104'ü (%29.3) doktora/uzmanlık, 75'i (%21.1) yüksek lisans, 158'i (%44.5) üniversite, 18'i (%5.1) lise mezunuydu. Sağlık çalışanlarının 145'i (%40.8) hemşire/ebe, 163'ü (%45.9) asistan hekim, 47'si (%13.2) uzman hekim olarak ve 301'i (%84.8) dahili birimlerde, 54'ü (%15.2) cerrahi birimlerde çalışmaktaydı. Katılımcıların 26'sında (%7.3) ailede meme kanseri öyküsü vardı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Breast cancer is the most common type of cancer in women in our country and in the world. Although breast cancer is common, it is a type of cancer that has a very low mortality rate when diagnosed and treated early. For this reason, cancer screening programs are implemented in developing countries such as our country. Healthcare professionals have a great responsibility for the effective implementation of cancer screening programs and for raising awareness in the society. In this study, our aim is to evaluate the knowledge, attitudes and behaviors of healthcare professionals about breast cancer and breast cancer screening, and to determine how much of the awareness that we want to create in the society is also among us, the healthcare professionals. Material and Methods: Our study is a cross-sectional and descriptive study in which healthcare professionals working at Dicle University Faculty of Medicine were informed about the study and agreed to participate. A data form questioning sociodemographic characteristics, some professional knowledge, the level of knowledge, attitude and behaviors about breast cancer and breast cancer screening was applied to the people who agreed to participate in the study. SPSS 26.0 (Statistical Package for the Social Sciences) program was used for the statistical analysis of the data we obtained. Results: Of the 355 healthcare professionals who participated in our study, 212 (59.7%) were women, and 232 (65.4%) were married. The mean age was 31.5±5.7 (min-max:21-57). Of the participants, 104 (29.3%) were doctoral/specialist, 75 had (21.1%) graduate, 158 (44.5%) had university and 18 (5.1%) had high school graduate. Of the healthcare professionals, 145 (40.8%) were nurses/midwives, 163 were (45.9%) assistant doctor, 47 (13.2%) were specialist physicians and 301 (84.8%) were working in internal units whereas 54 (15.2%) were working in surgical units. Twenty six (7.3%) of the participants had a family history of breast cancer.