Preeklamptik anne bebekleri ile normal anne bebeklerinin demografik, klinik ve laboratuvar özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of demographic, clinical and laboratory features of babies of preeclamptic mothers and babies of normal mothers
- Tez No: 452864
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS YOLBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Preeklamptik anne bebeklerinin doğum sonrası karşılaştıkları sorunlara dikkat çekerek; bu sorunların erken dönemde fark edilmesi, uygun yenidoğan yoğun bakım ünitesi koşullarının sağlanması ve tedavi için gerekli ihtiyaçların planlanmasının zamanında yapılarak, preeklampsiye bağlı gelişen perinatal mortalite ve morbiditenin azaltılmasına katkı sunmaktır.Bu çalışma; Ocak 2010 - Aralık 2011 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Ünitesi'nde izlenmiş, gebelik yaşı 24 - 41 hafta arasında değişen toplam 726 yenidoğanın, hasta dosyalarının retrospektif olarak incelenmesi ile oluşturuldu. Preeklamptik anne bebeği tanısı almış 258 yenidoğan (105 erkek, 153 kız) Grup I'i oluştururken, preeklamptik anne bebeği olmayan 468 yenidoğan (198 erkek, 270 kız) kontrol grubunu yani Grup II'yi oluşturdu. Grup II' ye diyabetik anne bebekleri, kronik hipertansiyonu olan anne bebekleri, konjenital kalp hastalığı, intrakranial kanama, hidrosefali, sepsis ve asfiksi öyküsü olan bebekler dahil edilmedi. Gruplar; cinsiyet, anne yaşı, anne gebelik sayısı, gebelik haftası, anne canlı doğum sayısı, anne düşük sayısı, doğum yeri, doğum şekli, doğum ağırlığı, hastanede yatış süresi, laboratuvar, hiperbilirubinemi, fototerapi sıklığı, exchange sıklığı, Respiratuar Distres Sendromu (RDS), surfaktan kullanımı, mekonyum aspirasyon sendromu (MAS), mekanik ventilator (MV) ihtiyacı, Kardiyo-Pulmoner Resusitasyon (CPR) ihtiyacı ve mortalite oranı açısından karşılaştırıldı.Her iki grupta cinsiyet dağılımı benzerdi. Grup I' de anne yaşı, anne gebelik sayısı, anne canlı doğum sayısı, yatış süresi, sezaryen ile doğum anlamlı yüksek (p0,05). Laboratuvar değerleri açısından Grup I' de serumda laktat dehidrogenaz (LDH), potasyum ve C-Reaktif Protein (CRP), Grup II' de ise serumda total bilirubin, kalsiyum anlamlı yüksek bulunmuştur (p0,05).Maternal ve fetal mortaliteyi azaltması nedeniyle preeklampsinin tedavisinde sıklıkla gebenin doğurtulmasının tercih edilmesi, günümüzde iyatrojenik prematüriteyi preeklamptik anne bebeklerinin en sık karşılaştığı sorunlardan biri haline getirmiştir. Preeklamptik anne bebeklerinin doğum sonrası yaşadığı sorunların çoğunun prematürite ve buna sekonder gelişen komplikasyonlar olması nedeniyle bu sorunların erken dönemde fark edilmesi, yenidoğan yoğun bakım ünitesi koşullarının düzenlenmesi ve multidisipliner ekiplerin olus?turulması ile preeklampsiye bağlı gelişen perinatal mortalite ve morbiditenin azaltılacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Drawing attention to the problems of babies of preeclamptic mothers after birth; Early recognition of these problems are; ensure appropriate conditions for the neonatal intensive care unit and planning treatment on time. Thereby contribute to reduce perinatal mortality and morbidity due to preeclampsia.This study include a total of 726 newborns (age between 24-41 weeks gestational age) who admitted Dicle University Medical Faculty Hospital, Newborn Unit between January 2010 - December 2011. Their files were retrospectively reviewed. patients diveded two groups; group I (105 males and 153 females babies of preeclamptic mothers ) and group II (198 males and 270 females babies of normal mothers). Group II exclude babies of diabetic mothers, mothers with chronic hypertension, congenital heart disease, intracranial hemorrhage, hydrocephalus, sepsis and infants with a history of asphyxia. Gender, maternal age, number of pregnancies of the mother, gestational age, number of live births of mother, mother's abortion number, place of birth, mode of delivery, birth weight, duration of hospitalization, laboratory, hyperbilirubinemia, phototherapy, the frequency, the frequency of exchange, respiratory distress syndrome (RDS), surfactant use, meconium aspiration syndrome (MAS), the mechanical ventilator (MV) needs, the need for cardiopulmonary resuscitation (CPR) and mortality rate of groups were compared.Gender distribution were similar in both groups. In the Group II, mother ages, number of pregnancies, live birth of mothers, length of stay, cesarean birth were significantly higher than Group I (p 0,05). In the Group II, Lactate dehydrogenase (LDH), potassium and C-reactive protein (CRP), in Group II total bilirubin and calcium were significantly higher (p 0,05).In the the treatment of preeclampsia, preferable normal delivery due to reduction of maternal and fetal mortality, iatrogenic prematurity has become one of the most common problems of babies of preeclamptic mothers. We believe that perinatal mortality and morbidity due to preeclampsia will reduce by due to complications secondary to prematurity and Early recognition of these problems, regulation of conditions in the neonatal intensive care unit and the creation of multidisciplinary teams.