İdrar kaçıran çocuklarda manyetik rezonans görüntüleme endikasyonu
The indication of spinal cord magnetic resonance imaging in children with urinary incontinance
  1. Tez No: 452874
  2. Yazar: MÜCAHİT KART
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYD ÖZKÜRKÇÜGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç :Kliniğimize idrar kaçırma şikayetiyle başvuran normal fizik muayeneli çocuklar değerlendirdik. Çalışmanın amacı, idrar kaçırma sebebi olarak okkült spinal distrafizmli vakaları belirlemede MRG ile teyit ederek ürodinaminin tanısal değerini ortaya koymaktır.Yöntem: Mayıs 2008 ile Şubat 2012 arasında idrar kaçırma şikayetiyle kliniğimize başvurmuş çocuklar, vaka kontrol çalışmasıyla incelendi. Ardışık 219 dosya içinden yaşı 6 ile 19 arasında, normal fizik muayeneli 40 olgu seçildi. Tüm olgulara 3 Tesla spinal MRI Mart 2012-Mayıs 2012 arasında yapıldı. Fisher ki-kare testi kullanılarak öncelikli olarak ürodinamik gruplar ardından idrar kaçırma tipi ve konzervatif tedaviye cevap, MRG sonuçlarıyla karşılıklı analiz edildi.Bulgular: Ortanca yaşı 11 olan toplam 40 hastanın 26 (%65)'sı kız, 14 (%35) tanesi erkekti. Bu hastaların 23 tanesinde anormal ürodinamik sonuç ve 17 tanesinde normal ürodinamik sonuç tespit edildi. Bu hastalardan 10(%25) tanesinde anormal MRG sonucu ve bu 10 anormal MRG sonucunun 8'inde spina bifida, 2'sinde tethered kord izlendi. Tethered kordlu 2 vakanın birinde neden olarak kord lipomu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objectives: We eveluated the clinical, urodynamic and MRI findings of children with urinary incontinance and normal physical examination who were referred to our outpatient clinic. Aim of our study was to determine the diagnostic yield of urodynamics in confirmation with MRI for detecting occult spinal distrafism as the cause of urinary incontinance and minimalize the indication of MRI.Methods: We performed a case control study of children with urinary incontinance who underwent urodynamic evaluation betweeen May 2008 and February 2012 and after reviewing 219 consecutive files, selected 40 cases, aged between 6-19 with normal physical examination. All of the cases underwent 3 Tesla spinal cord MRI between March and May 2012. Previously urodynamic groups, subsequently clinical findings as incontinance type and response to conservative treatment, were compared with MRI results using fisher?s ki-square.Results: A total of 40 patients identified with a median age of 11 years of whom 26(65%) were female and 14 (35%) were male. Of these, 23 patients were with abnormal urodynamic result and 17 patients were with normal urodynamic result. Of these patients, 10(25%) have abnormal MRI result, in which 8 of them were spina bifida and 2 of them were tethered cord. In these 2 cases of tethered cord, one of them was caused by cord lipoma.