Luteal regresyonda liver X reseptör yolağının araştırılması
Investigation of liver X receptor pathway in luteal regression
  1. Tez No: 478933
  2. Yazar: MUSTAFA HİTİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NADİR KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kolesterol steroid hormonları, safra asidi ve vitamin D'nin öncüsü olan nötral bir lipittir. Liver X reseptörleri kolesterolün reverz taşımında (efluks) önemli rol üstlenir ve makrofaj gibi periferal hücrelerden kolesterolün dışarı atılmasını sağlar. LXR'nin karaciğer ve diğer organlardaki rolü açıklanmış olsada, LXR' nin üreme organlarındaki rolü moleküler düzeyde tam olarak bilinmemektedir. Korpus luteumda (KL) gebelik gerçekleşmemişse progesteron üretimi durur, hücre bütünlüğü kaybolur, doku kitlesi azalarak apoptozis ve otofaji yolakları vasıtasıyla regresyon başlar. Regresyon süresince meydana gelen progesteron azalışında kolesterolün luteal dokudan efluksunun rolü olup olmadığı netlik kazanmamıştır. Bu çalışmanın amacı, kolesterolün reverz olarak tranpsortunun luteal regresyona katkısının araştırılmasıdır. Bu amaç için iki araştırma yapıldı: 1) Birinci araştırmada, siklik (S12 ve S16-doğal luteolizis) ve gebelik (G12, G16 ve G22) gruplarından, 2) İkinci araştırmada siklusun 12. günde luteolizis PGF2α enjeksiyonu ile uyarılıp 1 saat (PG1, n=4), 4 saat (PG4, n=4), 16 saat (PG16, n=4) ve kontrol (n=4) olmak üzere KL doku örnekleri toplandı. LXR yolağı (LXRα, LXRβ, ABCA1, ABCG1, APOE ve APOA1), steroidogenik progesteron sentez yolağı (StAR, 3βHSD ve P450scc) ile kolesterol alım reseptörlerinin (SRBI ve LDLR) gen ifadeleri mRNA düzeyinde RT-qPZ ve LXR yolağının genlerinin protein seviyesi western blot ile araştırıldı. Ayrıca, in-situ hibridizasyon ile StAR (S16 vs G16), SR-BI (S12 vs PG1 vs PG4 vs PG16), LXRα, LXRβ, ABCA1 genlerinin mRNA lokalizasyonları saptandı. Doğal luteolizisde LXRα ve ABCA1 mRNA ekspresyonu değişmezken (P>0,05), LXRβ, ABCG1, APOE ve ApoA-1 mRNA ekspresyon seviyesi S16'da S12'ye göre artmıştır (P0,05). PG4'de S12'ye göre LXRα, LXRβ, APOE, ApoA-I, LDLR, SR-BI, StAR, P450scc ve 3βHSD mRNA ekspresyonu azalırken (P0,05). PG16'da S12'ye göre StAR, P450scc, 3βHSD, LDLR, SR-BI ve ApoA-I azalmış (P0,05).
Özet (Çeviri)
Cholesterol is a key neutral lipid becoming the precursor of steroid hormones, bile acids, and vitamine D. Liver X receptors (LXR) play crucial roles in reverse transport of cholesterol and provides cholesterol efflux out of cells, such as macrophage. Although, the role of LXR in liver and other organs has been well characterized, the certain role has not been revealed in reproductive tract yet. If pregnancy does not occur,“production of proesterone drops, cellular integrity lose, tissue mass decrease”and regression begins through apoptosis and autophagy.The role of cholesterol efflux out of luteal tissues in the decrease of progesterone production during luteal regression procces has not been clarified yet. Objective was to investigate whether mechanism related to the reverse tranport of cholesterol leads to regression of corpus luteum. For this research, two experiments were planned, 1); ewes were divided into two sub-groups as pregnancy (G12, n=4), (G16, n=4), and 22 (G22, n=4) and cyclic (C12, n=4) and 16 (C16, n=4). In the second study 2) ewes were divided into four sub-groups after injection of PGF2α on the 12th day at the different time interval; control (n=4), 1 hour (n=4), 4 hour (n=4), and 16 hour (n=4), then CL tissues were collected. Gene expression levels of LXR pathway (LXRα, LXRβ, ABCA1, ABCG1, APOE, and APOA1), steriodegenic progesterone synthesis pathway (StAR, 3βHSD, P450scc), and cholesterol uptake receptors (SR-BI, LDLR) were evaluated by RT-qPCR and protein levels of LXR pathway genes were determined by western blot. Also, mRNA localizations of StAR, SR-BI, LXRα, LXRβ and ABCA1 were detected by in-situ hybridization. While mRNA expressione of LXRα, and ABCA1 were at steady state levels (P>0,05), expressions of LXRβ, ABCG1, APOE, and ApoA-1 were increased in S16 compared to S12 (P0,05). While, mRNA expressions of LXRα, LXRβ, APOE, ApoA-I, LDLR, SR-BI, StAR, P450scc, and 3βHSD were decreased, expressions of ABCA1, and ABCG1 were not changed (P>0,05) in PG4 compared to S12.