Kronik kabızlığı olan hidrosefalili ve hidrosefalisi olmayan kronik kabız hastaların anorektal manometri ile değerlendirilmesi
Chronic constipated with hydrocephalus and without hydrocephalus patients who have chronic constipation evaluate with anorectal manometry
  1. Tez No: 452913
  2. Yazar: HAYRİYE KIVILCIM KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH TUGAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kronik kabızlık şikayeti olan çocukların tedavisi zor ve zahmetli bir süreçtir. Çocuk cerrahisi kliniklerine kabızlık şikayetiyle başvuran hastaların çoğunu fonksiyonel kabızlığı bulunan hastalar oluştursa da, özellikle hidrosefalili ve hidrosefali nedeni ile farklı cerrahi yöntemlerle tedavi edilmiş hasta grupları da bu şikayetle başvuran hastaların önemli bir kısmını oluşturur.Çalışmamızda, kabızlık şikayetiyle başvuran hastalar, primer hidrosefali nedeniyle ventriküloperitoneal şant (VPŞ)(n=30) ve endoskopik 3. ventrikülostomi (TV)(n=30) uygulanan hastalar ve hidrosefalisi bulunmayan, fonksiyonel kronik kabızlığı (KK)(n=31) olan hastalar olarak 3 gruba ayrılarak ele alındı. Bu üç grup; yaş grupları, cinsiyet, kabızlık süreleri, soiling varlığı yönünden, ARM yapılarak anal kanal ortalama istirahat basıncı (OİB), kritik hacim (KH) ve maksimum tolere edilebilen hacim (MTV) parametreleri ile değerlendirildi.Çalışma gruplarının anorektal manometri (ARM) bulgularıyla karşılaştırılmasında OİB, KH ve MTV'nin artmış olduğu görülmekle birlikte, bu artışın VPŞ ve KK grubunda, TV grubuna göre daha fazla olduğu, kabızlık süresiyle KH ve MTV değerlerinin korele olarak artış gösterdiği saptandı. Yaş gruplarına göre dağılımda KH ve MTV değerlerinin yaş artışıyla birlikte korele olarak artış gösterdiği, VPŞ grubunda şantın kalış süresiyle OİB, KH ve MTV parametrelerinin arttığı gösterildi.Anorektal manometri çocuklarda kabızlık tanı ve tedavisinde sık kullanılan bir yöntem değildir ancak ARM ile anorektal fonksiyonlar hakkında nicel değerler elde edilerek kabızlığın sebebi ve şiddetine yönelik daha objektif sonuçlar alınabilir. Hidrosefalinin ve hidrosefali tedavisinde uygulanan yöntemlerin kabızlık etyolojisinde önemli bir etken olduğu, özellikle ventriküloperitoneal şant uygulanmış hastalarda şantın varlığının ve kalış süresinin bu hastaların kabızlık şiddeti ve dolayısıyla ARM parametrelerini daha fazla etkilediği, ETV'nin ise VPŞ'ye göre bu nedenlerle daha avantajlı olduğu görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Treatment of children suffering from chronic constipation is difficult and laborious process. Constipation can be functional or caused by other organic pathologies. Additionally constipation is a big problem in patients with hydrocephalus with or without ventriculoperitoneal shunts (VPS).In the present study, patients admitted with complaints of constipation were distrubuted into three groups including hydrocephalus with ventriculoperitoneal shunts (VPS) patients (n = 30), hydrocephalus with endoscopic third ventriculostomy (TV) patients (n = 30) and functional chronic constipation patients (KK) (n = 31). We evaluated age groups, gender, duration of constipation, the presence of soiling, mean anal canal resting pressure (OIB), critical volume (KH) and maxımum tolerable volume (MTV) parameters of ARM between these groups by anorectalmanometry.Results; OİB, KH and MTV values increased in all groups. The increase in VPS and the KK group is much more than in TV group. Constipation duration correlated with the increase in values of KH and MTV was demonstrated. KH and MTV values correlated with the increase in age. In VPS group, OİB, KH, and MTV parameters statistically elevated by the length of VP shunt period.Conclusion; Detailed clinical inquiry and physical examination is considered to be sufficient for the majority of children diagnosed with idiopathic chronic constipation. Anorectal manometry is not a method commonly used for the diagnosis and treatment of chronic constipation, quantitative values were obtained with ARM on anorectal function and the severity of the reason for constipation, leading to more objective results. Hydrocephalus and methods applied in the treatment of hydrocephalus, has an important factor in the etiology of constipation, especially in the presence of a ventriculoperitoneal shunt. According to our results ETV seems more advantegeous for patients with hydrocephalus compared to VPS in constipation.