Kayseri ili ve merkez ilçelerinde 7-17 yaş arası okul çocuklarında primer tekrarlayan baş ağrısı prevalansının belirlenmesi ve etiyolojik sınıflandırmanın yapılması
Determining the primary recurrent headache prevalance and etiological classification among school children betweenthe age of 7-17 years old in the province of Kayseri and central county
- Tez No: 452947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve ÖnbilgiBaş ağrısı yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen yaygın bir halk sağlığı problemidir. Gerek işgücü kaybına neden olması gerekse hayati tehlikeye yol açabilen hastalıkların öncü belirtisi olabilmesı nedeniyle üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir konudur. Sadece işgücü kaybına yol açmayıp aynı zamanda hayatı tehdit eden öncü bir semptom olabilmesi nedeniyle üzerinde ciddiyetle durulmalıdır. Bu çalışmada Uluslararası Baş Ağrısı Cemiyeti sınıflamasına göre (ICHD-II-2004) okul çocuklarında migren ve gerilim tipi baş ağrılarının (GBA) prevalansını belirlemeyi amaçladık. Buna ilaveten; migren ve gerilim tipi baş ağrılarının karakteristik, psikososyal ve demografik özelliklerini ortaya konulması; Bunun yanında, baş ağrısıyla ilişkili durumlar tanımlanarak karşılaştırılması amaçlandı.Gereç ve YöntemBu epidemiyolojik çalışma 2010- 2011 eğitim ve öğretim yılında Kayseri ili ve merkez ilçelerinde yapıldı. Kayserideki 7- 17 yaş grubu arası okul çocuğu içinden rastgele örneklemle % 10'unu temsil eden 10000 çocuk medcalc programı ile hesaplandı. Aileler bilgilendirilip onam formu alındıktan sonra, tüm öğrencilere ICHD-II 2004'e uygun olarak migren ve gerilim baş ağrılarının tanısına yönelik hazırlanmış anket formu uygulandı. Anketi tam olarak dolduran 10584 okul çocuğu çalışmaya dahil edildi.BulgularBu değerlendirme sonucunda; migren prevalansı %7.2, gerilim tipi baş ağrısı prevalansı %7.8 olarak saptandı. Özelliklede 15-17 yaş grubunda migren ve gerilim tipi baş ağrısı sıklığında belirgin artış gözlendi (sırasıyla %13.7, %14.7).
Özet (Çeviri)
Introduction and BackgroundHeadache is one of the commonest public health problems that affects adversely on the quality of life. It has to be seriously considered because of not only causing loss of labour force but also it can be a pioneer symptom of life threatening diseases. In the present study, we aim to determine both the prevalence rates of migraine and tension type headache (TTH) according to the international headache society classification. In addition, we reveal the characteristic, psychosocial, demographic features of migraine and tension type headache; besides, we delineate the headache related conditions in order to compare.Material and MethodsThe present epidemiological study was performed in the province of Kayseri and its central county during the academic year between 2010 and 2011. 10000 children representing a random sample of 10% of schoolchildren in Kayseri aged in 7-17 years was calculated by medcalc programme. A questionnaire which was performed according to the International Classification of Headache Disorders (ICDH-II) criteria in the diagnosis of migraine and TTH were fulfilled after having informed consent. 10584 schoolchildren fulfilled the questionnaire were enrolled to the study.ResultsAt the and of the evaluation; the estimated prevalence rates of migraine and TTH was %7.2 and %7.8 respectively. Specially the estimated prevalence rates of migraine and TTH was increased remarkably in the 15-17 age groups (%13.7 and %14.7 respectively).