Akut koroner sendrom ve akut kalp yetmezliğinde eser element düzeyleri
Prognostic roles of trace elements in acute coronary syndrome and congestive heart failure in emergency department
- Tez No: 452963
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MAHİR ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Akut koroner sendrom ve akut kalp yetmezliğinde eser element düzeyleri. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi Ankara 2012. Akut Koroner Sendrom ve Konjestif Kalp Yetmezliği yüksek morbidite ve mortaliteye neden olan ciddi hastalıklardır. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Hastanesi Acil Servisine, 1 Eylül 2011 ve 31 Mart 2012 tarihleri arasında, Akut Koroner Sendrom (AKS) (USAP, STEMI ve NSTEMI) ve Konjestif Kalp Yetmezliği (KKY) tanılarını alan 190 hasta çalışma grubu olarak ve 69 kişiden oluşan sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Hastaların % 37.8'i kadın ve yaş ortalaması 56.7 yıldı. En sık başvuru nedenleri göğüs ağrısı (% 61.6) ve nefes darlığı (% 56.8) olarak saptandı. Hastaların % 92.1' inde en az bir ek hastalık mevcuttu. İlk 3 sırada Hipertansiyon(% 60.5), Koroner Arter Hastalığı (% 57.4) ve Konjestif Kalp Yetmezliği ( % 34.7) saptandı. 172 hastanın en az bir ilaç kullandığı, en sık kullanılan ilaç grubunun anti-hipertansifler (%80) ve anti-agreganlar (%72,1) olduğu tespit edildi. Eser element olarak bakır, çinko, selenyum, krom ve demir düzeylerine bakıldı. Çalışma grubunda çinko, krom düzeyleri kontrol grubuna göre yüksek, demir, bakır, selenyum düzeyleri kontrol grubuna göre düşük saptandı. KKY ve AKS grubunun yaş ortalaması kontrol grubu yaş ortalamasından anlamlı derecede yüksek olduğu için regresyon analizi yapıldı. Analiz sonrası AKS ve KKY grubunda krom düzeyleri kontrol grubuna göre yüksek, ortalama demir düzeyleri ise düşük saptandı. KKY grubunda ise krom düzeyleri kontrol grubuna göre yüksek saptandı. Başlangıçta çalışma ve kontrol grubu arasında selenyum düzeyleri arasında fark saptanmışken, regresyon analizi sonrasında ise fark olmadığı görüldü. Başvuruda göğüs ağrısı şikayeti olanlarda demir düzeyi, genel durumda bozulma yakınması olan hastalarda krom düzeyleri düşük saptanırken, sırt ağrısı yakınması olanlarda krom düzeyi, senkop nedeniyle getirilenlerde demir düzeyi yüksek saptandı. Antihipertansif ilaç alanlarda krom düzeyi yüksek saptanırken, üç veya daha fazla çeşit ilaç kullanan hastalarda selenyum düzeylerinin hiç ilaç kullanmayanlara göre düşük olduğu görüldü. Selenyum düzeylerinin ilaç sayısı arttıkça düşük bulunması, bu ilaçların metabolize edilmesi sırasındaki oksidatif olaylarda kullanılması veya hastalıkların tetiklediği oksidatif hasar nedeniyle selenyum düzeyi düşük olabilir. Eser elementler bir çok oksidatif olayda önemli role sahiptir ve bu çalışmada da sonuç olarak eser elementlerin kardiyak hastalıkların patogenezinde rol oynabileceğini kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Acute coronary syndrome and congestive heart failure severe diseases with high morbidity and mortality rates. Aim of this study is to investigate the prognostic roles of trace elements in Acute Coronary Sendrom and Congestive Heart Failure in Emergency Department. This paper involves data concerning a control group of 69 individuals along with an experimental group of 190 patients diagnosed with Acute Coronary Syndrome (ACS) (Unstable angına pectoris(USAP), ST Elevated MI(STEMI) and Non-ST Eleveted MI( NSTEMI ) and Congestive Heart Failure (CHF) at the Adult Emergency Department of Hacettepe University between September 1, 2011 and March 31, 2012. Patients were aged 56.7 years on average and 37.8% were female. The most common complaints were chest pain (61.6 %) and dyspnea (56.8 %), most common accompanying illnesses were Hypertension (HT) (60.5 %), Coronary Artery Disease (CAD) (57.4 %) and Congestive Heart Failure (CHF) (34.7 %), most commonly used medicines pertained to antihypertensive (80 %) and antiaggregants (72.1 %). Trace element levels were tested for copper, zinc, selenium, chrome, and iron. It was observed that zinc and chrome levels of ACS and CHF patients were higher, whereas the average iron, selenium and copper levels of the patients were lower than the individuals in the control group. As the average age of the CHF and ACS group was significantly higher than the control group, a regression analysis was run. As a reslut of this analysis, it was observed that chrome levels of ACS and CHF patients were higher, the average iron levels were lower than the individuals in the control group. Chrome levels of CHF patients were higher than that of the individuals in the control group. No significant difference was observed in the selenium levels of ACS patients and the individuals in the control group. Patients with chest pain had low iron; patients suffering from deterioration in the general case had low chrome; Patients with back pain had high chrome; Patients brought with syncope had low iron levels. Patients on antihypertensive medication presented high chrome levels. Patients using three or more types of drug treatment had lower selenium levels. Low selenium levels may be due to usage of selenium during the oxidative metabolism of these drugs or diseases causing oxidative damage. We conclude that changes in the level of trace elements might play a significant role in the pathogenesis of cardiac diseases.