Epidermal Growth Factor ve Transforming Growth Factor-ß nın hızlı üst çene genişletme sonrasında rat midpalatal suturundaki kemik oluşumu üzerine etkisinin incelenmesi
The investigation of Epidermal Growth Factor (EGF) and Transforming Growth Factor-ß (TGF-ß) on bone formation in rat midpalatal suture after rapid maxillar expansion
  1. Tez No: 452978
  2. Yazar: YAĞMUR UZUN ŞENGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. NESLİHAN ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı; Epidermal büyüme faktörü (EGF) ve Dönüştürücü büyüme faktörü-ß (TGF- ß) 'nın hızlı üst çene genişletmesi (RME) sonrasında midpalatal süturdaki kemik formasyonu üzerine etkilerini incelemek ve değerlendirmektir. Çalışmada, 10-12 haftalık 24 adet erkek wistar rat kullanılmıştır. Ratların üst keser dişleri arasına bir ekspansiyon apareyi yerleştirilmiştir. Uygulamanın 1. gününde premaksiller bölgeye 1. grupta 200 ng EGF, 2. grupta 200 ng TGF-ß, 3.grupta 100 ng EGF ve 100 ng TGF-ß'dan oluşan karışım, kontrol grubu olan 4.grupta ise 200 ng %0,9 izotonik sodyum klorür (serum fizyolojik) enjekte edilmiştir. Aparey yerleştirildikten 14 gün sonra yeni kemik oluşumunun histolojik ve histomorfometrik değerlendirmesi için ratlar sakrifiye edilmiştir. Her bir ratın uygulama öncesi ve uygulama sonrası ağırlık ve dişler arası mesafe değişimleri kaydedilmiştir. Hematoksilen-eozin (HE) boyanan kesitlerde histolojik olarak osteoblast, osteoklast ve yeni damar oluşum miktarı; histomorfometrik olarak yeni kemik alanı ve yeni kemiğin total kemiğe olan oranı yüzdesel olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda; EGF uygulanması, kontrol grubuna göre osteoblast, osteoklast, yeni damar oluşum miktarı, yeni kemik alanı ve yeni kemiğin total kemiğe oranının yüzdesel değerlendirilmesinde istatistiksel olarak anlamlı artış sağlamıştır. Ancak, TGF-ß uygulanması tüm gruplara göre osteoblast, osteoklast, yeni damar oluşum miktarı, yeni kemik alanı ve yeni kemiğin total kemiğe oranının yüzdesel değerlendirilmesinde istatistiksel olarak anlamlı en fazla artış ile kemik oluşumu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate and evaluate the effects of Epidermal Growth Factor (EGF) and Transforming Growth Factor-ß (TGF-ß) on bone formation in rat midpalatal suture after rapid maxillar expansion (RME). 10-12 week old 24 male wistar rats were used in this study. An expansion device was placed between the upper incisors of rats. At the first day of application, injections were made to the premaxillar area: 200ng EGF was injected in the first group; 200 ng TGF-ß was injected in the second group; 100ng EGF+ 100ng TGF-ß was injected in the third group and isotonic solution (0.9%) was injected in the fourth group which served as control. 14 days after expansion device was applied, the rats were sacrificed for histological and histomorphological evaluation of new bone formation. The weight and the distance between upper incisors of each rat were recorded before and after RME treatment. From the sections which staining with hematoksilen-eozin (HE) osteoblasts, osteoclasts and neovascularization were analyzed histologically and new bone area and the ratio of new bone area to the total bone area were evaluated histomorphologically. Results showed that EGF injection caused a statistically significant increase in the number of osteoblast, osteoclast, neovascularization, new bone area and the ratio of new bone to the total bone when compared to the control group. However, TGF- ß injection caused the highest increase in the number of osteoblast, osteoclast, new vessel formation, new bone area and the ratio of new bone to the total bone when compared to other groups in the study.