Preadölesan ratlarda deneysel over torsiyon/detorsiyon modelinde oral alfa lipoik asit ve koenzim q10'un tek tek ve kombine kullanımının overler üzerine etkileri
Effects of single and combined use of alpha lipoic acid and coenzyme q10 on rat ovaries in experimental ovarian torsi̇on/detorsion model
  1. Tez No: 452977
  2. Yazar: AHMET ALİ TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM BASKIN EMBLETON
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
AMAÇ: Over torsiyonunda iskemi reperfüzyon modelinde; ikincil hasarlardan over dokusunu korumak amacıyla preadölesan ratlarda oral alfa lipoik asit (ALA) ve koenzim Q10 (CoQ10)'un tek tek ve kombine kullanımının overler üzerine etkileri araştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmada preadolesan 4 haftalık Wistar albino ratlar kullanıldı. Her birinde 7'şer rat bulunan 6 grup oluşturuldu. Deney modeli; anestezi altında laparotomi, sol overin 720 derece saatin aksi yönünde döndürülerek torsiyone edilip karın ön duvarına 5/0 prolen sütürle tesbiti, 1. saatte oral yoldan ilaçların uygulanması, 3. saatte detorsiyon yapılması, 9. saatte bilateral ooferektomi ve kan alınması şeklinde uygulandı. Birinci grupta sol over torsiyon yapmadan tespit edilirken, grup 2'de torsiyon-detorsiyon (T/DT) ve serum fizyolojik, grup 3'te(T/DT) ve zeytinyağı verildi. Grup 4; (T/DT) ve ALA (100uM/kg/gün), grup 5; (T/DT) ve CoQ10 (10 mg/kg/gün), grup 6; (T/DT) ve ALA+CoQ10 verildi. Kan örneklerinde glutatyon peroksidaz enzim aktivitesi, okside/redükte glutatyon ve malondialdehit seviyeleri ölçüldü. Doku örneklerinde makroskopik değişiklikler, apoptoz ve foliküler NOS düzeyi histopatolojik olarak araştırıldı. Grupların karşılaştırılmasında; biyokimyasal veriler için Kruskal-Wallis yöntemi, histopatolojik veriler için Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis analizi yapıldı. Farklı grupların belirlenmesinde Conover-Inman Post-hoc testi kullanıldı. BULGULAR: GSH düzeyleri bakımından gruplar arasında fark bulunmadı. GSH-Px ve MDA düzeyleri torsiyon yapılan gruplarla, grup 1 (sham) arasında istatistiksel olarak farklı bulundu, torsiyone gruplar arasında fark bulunmadı. Torsiyon yapılan sol overlerde apoptozisin sağ overlere göre daha fazla gözlendiği, sağ overlerin kendi arasında bir farklılık göstermediği izlendi. Torsiyon yapılmış overlerde çalışma ve kontrol gruplarında apoptozis sham grubuna göre yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: To prevent secondary damage due to ischemia or reperfusion on an ovarian torsion model, alpha lipoic acid and coenzyme Q10 were used alone or in combination on preadolescent rats and their effects on both ovaries were studied. Material and method: Preadolescent 4 weeks old Wistar albino rats were used. There were 6 groups, each consisted of 7 rats. Laparotomy was performed after general anaesthesia, left ovary was torsioned 720 degrees clockwise and fixated to the anterior abdominal wall with a single 5/0 prolene suture. Medication was given orally at 1st hour, detorsion was performed at 3rd hour and bilateral ooferectomy and blood samples were taken at 9th hour postoperatively. In group 1, ovary was sutured without torsion, group 2 had torsion/detorsion(T/DT) and oral physiological saline, group 3 had T/DT and oral olive oil, group 4 had T/DT and oral ALA (100uM/kg/day), group 5 had T/DT and oral CoQ10 (10 mg/kg/day), and group 6 had T/DT and oral ALA+ CoQ10. Blood levels of gluthation peroxidase, oxydated/reducted glutathione and malonedialdehyde were determined. Macroscopic changes, apoptosis and nitric oxide synthetase (NOS) level of follicles were determined histopathologically. Kruskal-Wallis test was used for the statistical analysis of biochemical data, and Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were used for histopathological data. Conover-Inman Post-hoc test was used for determination of different groups. Results: There was no statistically significant difference in biochemical analysis of GSH between the groups. GSH-Px and MDA were significantly higher in all torsion groups except sham group, but there were no statistically significant difference between torsion groups.