Preoperatif uygulanan dekspantenol ve lidokainin endotrakeal entübasyona postoperatif erken dönemdeki etkileri
Effects of preoperatively administered dexpanthenol and lidocaine on intubation at postoperative early stages
- Tez No: 452984
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TOKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
POBA, trakeal entübasyona bağlı gelişen, %21-65 sıklıkta görülen, önemli bir komplikasyondur. Bu çalışmada, mukozal koruyucu, epitelizan, skatrizan ve antiinflamatuar özelliği de gösterilmiş dekspantenolün, uygulama kolaylığı ile de avantajlı olabileceğini öngörerek POBA' ı önlemede lidokain ile etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık.Fakülte Etik Kurul onayı (KAEK 2012/119) ve hasta onamları alındıktan sonra, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı' da ameliyatları, genel anestezi altında, orotrakeal entübe edilerek planlanan ASA I-II, yaşları 18 ile 75 arasında değişen, 150 elektif olgu bu çalışma kapsamına alındı. Grup D` deki olguların dekspantenol pastili preoperatif en az 4 doz almaları sağlandı. Grup L` deki olgulara indüksiyondan önce, %10' luk lidokain ağız içine sıkıldı. Grup K` deki olguların ise anestezi indüksiyonundan sonra rutin yaptığımız direkt laringoskopi işlemi ile orotrakeal entübasyonu yapıldı. Tüm gruplardaki olgular direkt laringoskopi altında kadınlar 7 numara, erkekler 8 numara endotrakeal tüp ile en az 2 yıl entübasyon deneyimi olan anestezi uygulayıcısı tarafından entübe edildi. Endotrakeal tüplerin 30 dakika aralıklarla kaf basıncı ölçülerek 20 mmHg da eşitlendi. Postoperatif 1, 2, 6, 12 ve 24. saatlerde olguların; boğaz ağrısı, yutma güçlüğü ve ses kısıklığı sorgulanarak önceden belirlenen skorlar dahilinde kaydedildi.Grupların, demografik özellikleri, preoperatif anestezi muayenesinden elde edilen veriler ve entübasyon ile ilişkili veriler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Grup D ile Grup L arasında 1. saatte, 2. saatte ve 6. saatte istatistiksel olarak POBA insidansı açısından anlamlı bir fark yokken, 12. saat ve 24. saatte Grup D' in POBA insidansı istatistiksel olarak anlamlı Grup L' den daha düşüktü. Tüm değerlendirme zamanlarında POBA insidansı Grup D' de istatistiksel olarak anlamlı Grup K' den daha düşüktü. Grup L ile Grup K karşılaştırıldığında ise, POBA insidansı 1. saatte, 2. saatte ve 6. saatte Grup L' de Grup K' den istatistiksel olarak anlamlı daha düşük olup, 12. saatte ve 24. saatte aralarında istatistiksel anlamlı bir fark yoktu. Postoperatif yutma güçlüğü açısından değerlendirdiğimizde, yutma işlevi ciddi ağrılı olan olgu insidansı postoperatif 12. saatte Grup D' de istatistiksel anlamlı Grup L' den daha düşüktü. Ses kısıklığı değerlendirildiğinde; Grup D' de 1. ve 2. saatlerde ses kısıklığı insidansı diğer iki gruba göre istatistiksel anlamlı daha düşüktü.Sonuç olarak bu çalışmada, preoperatif kullanılan dekspantenolün endotrakeal entübasyon sonrası görülebilen semptomlardan POBA, ses kısıklığı ve yutma güçlüğünü önemli ölçüde azalttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
POST (Post operative sore throat) is an important complication which is related to tracheal intubation and is frequently seen in 21-65%. In this study, we aimed to compare efficiency of dexpanthenole ?which has mucosal protective, epithelisane, scathrizane, antiinflamatuar properties, with lidocaine to prevent POST. We anticipated that dexpanthenole would be more advantageous because of its easy application.After the approval of the ethics committee (KAEK 2012/119) and written informed consent was taken, 150 ASA grade I-II patients aged between 18-75, whose surgery were planned under general anesthesia with orotracheal intubation in Anesthesiology and Reanimation Department, were included in this study.In Group D patients had been provided to take dexpanthenole pastille at least 4 doses in preoperative period. In Group L 10% lidocaine was administered to mouth before the induction. In group K orotracheal intubation was made with rotune direct laryngoscopy after induction. The patients were intubated with direct laringoscopy by the anesthesia practitioner whose experience was at least 2 years in intubation. Endotracheal tube no 7 was used in female patients and endotracheal tube no 8 was used in male patients. The cuff pressure of the tubes, which was measured with 30 minutes intervals, was equalized to 20 mmHg. At the postoperative 1st, 2nd, 6th, 12th and 24th hours; sore throat, difficulty in swallowing and hoarseness of the patients were questioned and noted within predetermined scores.There were no statistically significant differences between groups in demographical data, preoperative anesthesia examination data and intubation data. There were no statistically significant difference in POST incidence at 1st, 2nd and 6th hours between Group D and Group L, however POST incidence of Group D was significantly lower at 12th and 24th hours than Group L. At all hours, incidence of POST was significantly lower at Group D, when compared to Group K. When Group L was compared to Group K, POST incidence at 1st, 2nd and 6th hours was significantly lower. However at the 12th and 24th hours, there was no significant difference between groups. When we evaluated postoperative difficulty of swallowing, the incidence of swallowing with pain in Group D was statistically lower than Group L at 12th hour. When hoarseness was evaluated, the hoarseness incidence of Group D was statistically lower than other groups at 1st and 2nd hours.As a result, we think that preoperative usage of dexpanthenol significiantly reduces POST, hoarseness and difficulty in swallowing which can be seen after endotracheal intubation.