Sıçanlarda orta kulağa topikal uygulanan nistatin solüsyonunun ototoksik etkisinin otoakustik emisyon ile değerlendirilmesi
The evaluation of the ototoxic effect of nystatin solution with otoacoustic emissions that is administrated to the rat middle ears
  1. Tez No: 452996
  2. Yazar: ALPEREN VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İsmail Külahlı
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Kulak zarı perforasyonu olan hastalarda topikal ilaçların kullanılması gereken durumlar olabilmektedir. Bu durumda orta kulağa direk olarak ulaşan ilaçlar ototoksisite için risk taşımaktadırlar. Bu çalışmada, antifungal bir ilaç olan nistatinin, sıçanlarda orta kulağa topikal uygulanması durumunda iç kulağa etkisinin olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, her biri 8 sıçandan oluşan, negatif kontrol, pozitif kontrol ve çalışma grubu olmak üzere 3 grup oluşturuldu. Her bir gruptaki sıçanların her iki kulağına işlemler öncesinde distorsiyon ürünü otoakustik emisyon testi uygulandı. Negatif kontrol grubundaki sıçanların her iki kulağına serum fizyolojik (% 0,09 NaCl), pozitif kontrol grubundaki sıçanların her iki kulağına gentamisin, ve çalışma grubundaki sıçanların her iki kulağına nistatin solüsyonu 5 gün boyunca günde bir kez transtimpanik yolla infiltre edildi. Son infiltrasyondan 1 hafta sonra kontrol distorsiyon ürünü otoakustik emisyon ile sinyal gürültü oranları ölçüldü 2, 3, 4, 6, 8 kHz frekansları için sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Negatif kontrol grubunda (% 0.09 NaCl) enjeksiyonlar sonrası ölçümlerde, ilk ölçümlere göre S/N oranlarında bir değişiklik gözlenmezken, pozitif kontrol grubundaki (gentamisin) ve çalışma grubundaki (nistatin) sıçanlarda değerlendirmeye alınan 2 kHz ? 8 kHz arasındaki frekanslarda istatistiksel olarak anlamlı bir düşme (ototoksik etki) gözlendi. Sonuç: Kulak zarı perforasyonu olan hastalarda topikal tedavi için kullanılan ilaçlar ototoksisite açısından risk taşımaktadırlar. Bu çalışmada, otomikozis tedavisinde topikal kullanılabilen bir antifungal olan nistatin solüsyonunun sıçanlarda orta kulağa uygulandığında otoakustik emisyonlarda düşmeye sebep verdiği gösterilmiştir. Ototoksisiteye duyarlılığı insandan daha yüksek olduğu bilinen sıçanlarda nistatinin ototoksik etki göstermesi, aynı etkinin insanda da olacağı anlamına gelmemekle birlikte kulak zarı perfore olan hastalarda nistatin tercih edilirken ototoksisite riski göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: There might be a clinical need to perform topical medication to the patients who have perforated ear drum. In this condition the topically administrated medication reaches the middle ear cavity and thus creates risk for ototoxicity. The aim of the present study is to evaluate the possible ototoxic effect of an antifungal ? nystatin, when administrated to the rat middle ear cavity. Materials and Method: In the study, 3 groups (negative control, positive control and study groups) each containing 8 rats were formed. Before the drug administration, distortion product otoacoustic emmisions were performed in both ears of each rat. Saline solution (0.09 % NaCl), gentamycin and nystatin solutions were transtympanically injected into the middle ear cavities of the negative control group, positive control group and study group for 5 consecutive days respectively. Seven days after the last infiltration the control otoacustic emission measures were performed and the data of the 2, 3, 4, 6, 8 kHz frequencies were statistically analyzed. Results: There were no statistically significant changes between the first and the second measures in the negative control group (%0.09 NaCl) (p>0.05).