Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan evde sağlık hizmetleri uygulamaları ( Bursa örneği)
Health services applications served at home by the Ministry of Health (Bursa model)
- Tez No: 453006
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Health Care Management, Social Services
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tıp ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de ortalama yaşam süresi artmıştır. Yaşam süresinin artması, beraberinde ülkemizde yaşlı nüfusun artmasına neden olmuştur. Taburculuk sonrası tedavilerde, doğuştan veya sonradan sakatlığın varlığı, kronik hastalıklar, hastanelerde uzun süreli yatış gerektiren durumlar, psikolojik ve sosyal sorunların varlığının yanında hastane klinik yataklarının uzun süreli işgali de ülke ekonomisine yüksek maliyetler oluşturmaya başlamıştır. Toplumların gelişip ilerlemesindeki önemli etkenlerden bir tanesi de şüphesiz sunulan sağlık hizmetleridir. Herhangi bir hastalık veya sakatlık sebebi ile veya kronik bir hastalığa bağlı olarak yatağa bağımlı bir şekilde hayatını sürdürmek zorunda kalmış kişilerin, sağlık alanında yaşam kalitelerini yükseltmek, yaşadıkları psikolojik, sosyal ve ekonomik problemleri en aza indirmek için bireylerin muayene, tetkik, tahlil, tedavi gibi tüm tıbbi ihtiyaçlarının yanında sosyal, psikolojik ve rehabilitasyon hizmetlerini, sosyal devlet anlayışı çerçevesinde etkin ve ulaşılabilir şekilde kişilerin kendi yaşam ortamlarında, aile birlikteliklerini koruyarak hizmet sunucuları tarafından evde sağlık hizmetleri aracılığı ile verilmesinin gerekliliği ülkemizde evde sağlık hizmetlerini zorunlu kılmıştır. Anahtar Kelimler : Sağlık Hizmeti, Sosyal Hizmetler, Bursa Ġli Evde Sağlık Hizmetleri
Özet (Çeviri)
By the development of medicine and technology the average life time in Turkey increased as the other countries. The increasing of life time caused old population and an increase in chronic diseases. Within the aging population there is an increase in health problems. In after recovering treatments, the state of disabled by birth or later, chronic illnesses, necessary situations to lie in bed in hospitals for long periods not only causes psychological and social problems but also started to cause high costs to the country's economy by the long occupations of the clinical beds of the hospitals. One of the most important factors in the development of societies is no doubt health services. It has made Health Services At Home compulsory that in order to improve people's life quality in health, who have to stay in bed because of a chronic illness or any illness or disability, to decrease their psychological, social and economic problems to the least, by providing Health Service At Home by the service presenters, preserving their family ship in their own environment in the frame of social state comprehension in an effective and reachable way beside person's medical needs such as consultation, analysis and treatment with the increasing number of old people and the rate of the urbanization, changing of the traditional families' structure. Key Words : Health Service, Social Services, Health Services at Home in Bursa