Miş'siz geçmiş zaman
Past time without
- Tez No: 453007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİS T. ASİLTÜRK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
“miş'siz Geçmiş Zaman”kurmaca filminde evrenin sınırlarını çizen ve onun algılanmasını sağlayan 'zaman' kavramının; geçmiş, şimdiki ve gelecek zamanı kapsayan döngüsüne yer verilmiştir. Bu doğrultuda hedeflenen 'zaman' kavramının tek bir sekans (plansekans) içinde çözümlemek ve tek bir an'a indirmektir. Tüm zaman kavramlarının tek bir sekans döngüsünde yer almasına 2012-2016 yılları arasında yapılan araştırmalar sonucunda rastlanmamıştır. Bu anlamda“Miş'siz Geçmiş Zaman”ın bu kuramda bir yenilik yaratacaktır. Anahtar Kelimeler : Plansekans, Sinemada Zaman, Zaman-İmge, Hareket-İmge, Büyükada
Özet (Çeviri)
“miş'siz Geçmiş Zaman”is a fictional short-movie, that draws the boundaries of the universe and allowing its perceived 'time' concept; past time is given to the loop including the present and future time. By this we aim to resolve to take the 'time' concept in one sequence (plan sequence) and reduce this for 'a moment'. The concept off all-time sequences take place in a single cycle was observed as a result of research carried out between 2012-2016. In this case,“miş'siz Geçmiş Zaman”will make a new perpective in this theory. Key Words : Plansequence, Time in Cinema, The Movement-Image, The Time-Image,Prince Island